REKLAMA

Grzegorz Schetyna na spotkaniu w Parlamencie Europejskim. Co na to Beata Szydło?

 • Autor: PAP/JS
 • 17 marca 2016 18:48
Grzegorz Schetyna na spotkaniu w Parlamencie Europejskim. Co na to Beata Szydło? Szef PO Grzegorz Schetyna rozmawiał w Brukseli z politykami Europejskiej Partii Ludowej (fot. twitter/Grzegorz Schetyna)

• Szef PO Grzegorz Schetyna rozmawiał w Brukseli z politykami Europejskiej Partii Ludowej o kształcie rezolucji Parlamentu Europejskiego o sytuacji w Polsce.
• Premier Beata Szydło zaapelowała o rozwiązywanie polskich problemów w Polsce.

"Polsce potrzebny jest spokój i konsensus. Zachęcam opozycję do refleksji. Polskie problemy rozwiązujmy w Polsce" - napisała na Twitterze szefowa rządu.

Schetyna wziął udział w spotkaniu Europejskiej Partii Ludowej. Zaplanowano m.in. jego rozmowy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz szefem frakcji EPL w europarlamencie Manfredem Weberem. Spotkania europejskich chadeków odbywają się cyklicznie przed szczytami UE.

"Będziemy konsultować i rozmawiać o sytuacji w Polsce. Jesteśmy bardzo często pytani i ta nasza ocena jest jednoznaczna i krytyczna. Przyjeżdżamy, żeby rozmawiać o konkretach. Tym konkretem będzie rezolucja, która pojawi się na posiedzeniu Parlamentu Europejskiego w przyszłym miesiącu" - mówił jeszcze przed spotkaniem EPL Schetyna dziennikarzom w Brukseli.

"Dziś twardo mówimy: nie ma zgody na łamanie prawa, na łamanie konstytucji. Dziś oczekujemy publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego i to może otworzyć przestrzeń do rozmowy między rządzącymi a opozycją, między PiS a PO" - dodał polityk PO.

Jak przekonywał, największe frakcje PE są za przyjęciem rezolucji ws. sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Dodał, że głosy tych ugrupowań mają złożyć się na przekonanie, że "nie ma innej drogi" niż szanowanie prawa.

Według zapowiedzi rozmowa z liderami EPL miała dotyczyć tego, czy rezolucja PE ma obejmować tylko kwestię Trybunału Konstytucyjnego, czy też inne sprawy. Schetyna w tym kontekście wymienił "likwidację służby cywilnej", ustawę o prokuraturze, ustawę o policji.

Odnosząc się do stanowiska PO ze stycznia, gdy partia ta była przeciw przyjmowaniu rezolucji przez PE, oświadczył, że nastąpiła zmiana stanowiska, bo PiS "idzie w kierunku łamania prawa i nieszanowania wyroków TK". "Sytuacja dojrzała do tego, żeby PE przyjął rezolucję odnośnie sytuacji w Polsce" - powiedział.

Minister ds. europejskich Konrad Szymański mówił dziennikarzom, że sprawa opinii Komisji Weneckiej na temat sytuacji związanej ze zmianami w Trybunale Konstytucyjnym "nie jest przedmiotem zainteresowań i kontaktów rządu" podczas szczytu UE.

"Nie spotkałem żadnego polityka PiS, który chciałby zlekceważyć albo grać na czas w tej sprawie (sporu o TK - PAP). Ta sprawa jest ważna, natomiast jestem przekonany, że jej rozwiązanie jest w Polsce" - zapewnił.

Jego zdaniem paradoksalnie efektem "nadmiernej aktywności instytucji europejskich" w kwestii sporu o TK jest "radykalne utwardzenie stanowiska opozycji, która jest potrzebna do tego, by zawrzeć kompromis w tej sprawie". "Kompromis musi być wykuty w Warszawie, a nie w Brukseli czy w Wenecji" - powiedział Szymański.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • Przyszłość, głupole! 2016-03-17 23:53:59
  Szkoda czasu na tyrady tego pijaczka i czkawkę jego koleżanki z FDJ. Oboje na krzywej schodzącej.
 • życie jest okrutne! 2016-03-17 21:38:59
  Przy obecnym stanie rzeczy PiSowski Rząd sam się rozleci, po zamachu stanu na TK nieudanym kariery ich polityczne są przekreślone dożywotnio . Grzegorz Schetyna w Parlamencie Europejskim został zauważony jako nowy premier RP, karty zostały dzięki PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu rozdane, gratulacje oby tak dalej!
 • anka 2016-03-17 21:21:56
  Pani Shetyna wstyd mi za pana że pan szukasz wsparcia u Niemców a pan pani Lewandowski okradł nas Polaków przy prywatyzacji i jeszcze Panu mało.
 • s 2016-03-17 19:18:03
  Służba cywilna ustawe o policji ,prokuraturze ,500+ inicjatywy gospodarcze zakaz budowy statków pozwolenie nieograniczonej sprzedaży ziemi cudzoziemcom sprzedaż azotów ,zamknięcie kopalń itd .to panie Shetyna uzgadniał pan z Merkel w Brukseli
 • s 2016-03-17 19:08:32
  Schetyna jako zdrajca nie może w ogóle być brany pod uwagę w jakichkolwiek rozmowach z rządemREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA