REKLAMA

Grzegorz Schetyna: „Naszą aktywnością będzie ulica”

 • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
 • 04 stycznia 2016 11:11
Grzegorz Schetyna: „Naszą aktywnością będzie ulica” Schetyna: "Trzeba być gotowym na wszystko, nawet na takie twarde warianty” (fot. mat. pras.)

„Newsweek” dotarł do nagrania z zamkniętego spotkania Grzegorza Schetyny z członkami warszawskiej Platformy. Kandydat na przewodniczącego partii podawał słuchaczom przepis na dalszą działalność PO w opozycji. Mają nią być demonstracje uliczne. „Naszą aktywnością będzie ulica”– przekonywał słuchaczy.  

Według „Newsweeka” do spotkania ze stołecznymi członkami PO miało dojść trzy dni po pierwszej demonstracji zorganizowanej przez Komitet Obrony Demokracji. Wzięło w nim udział około 80 działaczy. Schetyna na spotkaniu wystąpił jako kandydat na przewodniczącego partii.

Mówił działaczom m.in. o wizji działania PO w opozycji. Mają nią być uliczne demonstracje i działalność międzynarodowa. „Jeżeli będzie utrzymane takie tempo konfliktu, naszą aktywnością będzie ulica na pewno. A także Europa. Byłem w zeszłym tygodniu w Brukseli, rozmawiałem tam z politykami, oni są kompletnie zszokowani” – cytuje słowa Grzegorza Schetyny „Newsweek”.

Więcej ludzi na ulicach

Według kandydata na przewodniczącego partii, PO powinna zmobilizować do protestów większą grupę ludzi. „Jeżeli zrobić następną taką rzecz, to musi być nie na pięćdziesiąt tylko na dwieście tysięcy (ludzi – red). Nikt tego nie zrobi, jeśli my tego nie zorganizujemy. I to zrobimy. Trzeba być gotowym, że będzie 500 tys. ludzi. Przywieziemy z kraju milion, jak będzie trzeba. Trzeba być gotowym na wszystko, nawet na takie twarde warianty” – mówił.

Do swoich słów Schetyna odniósł się w Kontrwywiadzie RMF FM. Pytany o to, kiedy wyprowadzi na ulice miliony ludzi, powiedział, że będzie się to działo naturalnie: „Te demonstracje, które są, były na ulicach, przy organizacji Komitetu Obrony Demokracji, to moim zdaniem początek. Jeżeli będzie takie tempo zmian, wszystko, co dzieje się dzisiaj w parlamencie, będzie jeszcze bardziej intensywne, jak zapowiada PiS, to w naturalny sposób rzeczy ludzie będą wychodzić na ulice i będą tam organizować protest społeczny”.

Jak dodał to, czy ludzie będą wychodzić na ulice, będzie zależeć wyłącznie od działań Prawa i Sprawiedliwości: „Na razie tempo zmian i zaboru politycznej niezależności i normalności jest ogromne. Nikt nie spodziewał się też, że 50 tys. osób zgromadzi się kilka tygodni temu w Warszawie. To też było szokujące. Poczekajmy” – mówił.

I dodawał, że demonstracje to ostateczność. „Ludzie protestujący, demonstrujący na ulicy przeciwko złemu rządowi to jest polityczna ostateczność, ale trzeba ją poważnie brać pod uwagę, jeżeli głos opozycji, Platformy Obywatelskiej nie będzie brany pod uwagę w politycznej, sejmowej, parlamentarnej debacie” – mówił Konradowi Piaseckiemu z RMF FM.

Krytyka Platformy

Z nagrania, do którego dotarł „Newsweek” wynika, że Schetyna na spotkaniu z warszawskimi działaczami nie tylko przedstawiał wizję PO, ale i krytykował partię za popełnione błędy. Wśród nich wymienił m.in. opuszczenie sali sejmowej przez posłów PO. „Śmiertelny błąd, ale wynikał z tego, że Piotrowicz, kiedyś prokurator, dziś poseł, obrażał sędziów Trybunału Rzeplińskiego i Biernata. Oni wyszli i ktoś od nas w geście solidarności zaczął wychodzić z nimi. Popełniliśmy błąd, zgoda”.

Schetyna zapowiedział, że PO więcej takiego błędy nie popełni. „A jak już wychodzimy, to wszyscy. A nie kogoś zostawiamy, bo to jest już kompletnie absurdalne. Jeszcze robimy konferencję na schodach. I jeszcze nie byliśmy w stanie wytłumaczyć, dlaczego wychodzimy” – cytuje słowa Schetyny „Newsweek”.

Kandydat na przewodniczącego partii pokusił się także o analizę błędów politycznych, które w ostatnich latach mieli popełnić Donald Tusk i Ewa Kopacz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • Jaś 2016-01-05 14:08:24
  Szanowni Koledzy z PO. Przykro jest patrzeć, jak życie partii i poziom przywódców przypomina zabawy podwórkowe drobnych łobuzów na osiedlach (blokersów), w czasach gdy tylko elita studiowała. Proponuję zacząć od wypracowania nowej doktryny, która będzie się podobać społeczeństwu, odbuduje zaufanie i pozwoli wygrać wybory.
 • weteranasyn 2016-01-04 13:40:07
  Pan Schetyna, oczywiście nadaje się tylko do wywoływania burd ulicznych jak to kiedyś robili pseudokibice. Jako minister spraw zagranicznych zaś, nie miał zielonego pojęcia nawet w takiej sprawie, kto wyzwolił Obóz Koncentracyjny w Oświęcimiu. Twierdził, że Ukraińcy. Tak, bramę otworzyli ukraińscy SS-mani, zaś Obóz, wyzwolili Rosjanie, Ukraińcy a także żołnierze innych narodowości, rosyjskiej armii.
 • dobra zmiana 2016-01-04 13:31:03
  Wychodź sobie na ulicę ty mizernoto , człowieku majętny , aż wstyd , nie masz za grosz honoru jako Polak RP , a może wyjdziesz po 8 latach na ulicę i podzielisz się swoją kasą zdobytą z naszych podatków z Rodakami biednymi , niepełnosprawnymi i żyjącymi w ubóstwie , teraz to powinieneś uczynić , aby oczyścić swoje sumienie i zdobyć lepszy rozum.
 • Q 2016-01-04 12:52:48
  Grzesiek reprezentuje biedę jak Peja - a na koncie kilkadziesiąt milionów;)REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA