REKLAMA

Grzegorz Schetyna o nowym KRS: Powtórka z Trybunału Konstytucyjnego

  • Autor: GP
  • 07 marca 2018 09:38
Grzegorz Schetyna o nowym KRS: Powtórka z Trybunału Konstytucyjnego Na zdjęciu lider PO Grzegorz Schetyna. Podobnie jak cała formacja ocenił on wybór nowych członków KRS, jako stricte polityczne działanie obozu rządzącego. (fot. PO/twitter.com)

Dla Platformy Obywatelskiej PiS zbuduje teraz polityczną dominację w KRS. Grzegorz Schetyna liczy, że sędziowie w Polsce wykażą się przyzwoitością i nie dadzą się złamać.

  • W ocenie Schetyny wyboru członków KRS dokonano niekonstytucyjnie a co za tym idzie bezprawnie.
  • Polityk przyrównał procedowanie wyboru członków KRS w Sejmie do walki o Trybunał Konstytucyjny w 2015 r. Bardzo źle kojarzy mu się to podobieństwo.
  • Strona rządowa uważa, co pokazał Zbigniew Ziobro we wtorek, że zmiany doboru członków KRS to zbudowanie demokratycznej kontroli nad sądami w Polsce.

Wybór sędziów Krajowej Rady Sądownictwa (KRS) jest w ocenie opozycji procedurą niezgodną z konstytucją RP. Wyraz tej ocenie dali w poniedziałek (5 marca) politycy PO i Nowoczesnej na obradach Komisji Sprawiedliwości, jak i we wtorek (6 marca), gdy Sejm przesądzał o nowym składzie KRS.

Więcej o głosowaniach członków KRS przeczytasz tutaj.

W środę (7 marca) do tego wyboru ustosunkował się lider PO Grzegorz Schetyna.

- PiS będzie potwierdzał dominację polityczną w KRS - ocenił w TOK FM polityk akcentując, że skład rady teraz będzie podyktowany przez ministra Zbigniewa Ziobrę. Po czym odwołał się do osoby posła PiS Stanisława Piotrowicza.Ten polityk dla opozycji jest symbolem niekonstytucyjności zmian w sadownictwie. Niezłomną postawą w czasie prowadzenia prac legislacyjnych nad ustawami o sądach wyrobił sobie opinię lojalnego członka formacji rządzącej.

Czytaj też: KRS stracił przewodniczącą

Opozycja nie zapomina mu także epizodu w prokuraturze Polski Ludowej.

- Prokurator Piotrowicz krzyczy do nas "precz z komuną" - mówił o tym aspekcie prac nad ustawą o KRS w Sejmie Schetyna. - Miałem po prostu dejavu z walki o Trybunał Konstytucyjny - podkreślił Schetyna na antenie radia.

Polityk odwoływał się do hasła, które posłowie opozycji wykrzykiwali w stronę posła Piotrowicza, gdy wchodził na mównicę sejmową w 2015 r. Polityk by odpowiedzieć szkalującym go oponentom politycznym sam krzyczał te słowa w ich stronę.

 

Co dalej z sędziami?

W ocenie lidera PO teraz wiele będzie zależało od szeregowych sędziów w Polsce, bo to oni znajdą się pod naciskiem politycznym z KRS.

- Powinni dawać świadectwo prawdzie i przyzwoitości - kreślił postawę sędziów, którą chce zobaczyć Schetyna. - Tak wyobrażam sobie ich działanie. Patrzę na sędziów, na te 10 tysięcy osób. Liczę, że potwierdzą nam, że warto było walczyć o nich - mówił polityk odwołując się do sprawy wet prezydenta Andrzeja Dudy z lata 2017 r.

Przypomnijmy, że po pierwszej próbie nowelizacji prawa o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS) prezydent - po protestach Polaków pod sądami - zawetował ustawy Poselskie PiS.

Zdaniem Schetyny, mimo niekonstytucyjności procedury i złej atmosfery, którą działania rządu wprowadzają, jest jeszcze nadzieja na utrzymanie dobrego stanu w polskim sądownictwie.

Minister przypomina zobowiązanie PiS

Sprawę zmian w KRS w dniu głosowania składu Rady, komentował też Zbigniew Ziobro, któremu opozycja przypisuje chęć kontroli sądów.

- Udało się w polskim Sejmie przywrócić - w pełnym tego słowa znaczeniu - zasadę trójpodziału władzy - mówił Ziobro na konferencji prasowej we wtorek (6 marca). Do tej pory - zdaniem ministra - władza sądownicza była swoistym państwem w państwie i nie podlegała realnym mechanizmom kontroli. - System demokratyczny w tym sensie w Polsce nie do końca działał - dodał Ziobro.

Dla szefa resortu sprawiedliwości jedynym elementem mającym legitymację demokratyczną i wpływ zarazem na funkcjonowanie sądownictwa były decyzje prezydenta. - Poza tym, całe sądownictwo, jeżeli chodzi o nabór do sądownictwa, awanse w sądownictwie, cały proces związany z postępowaniami dyscyplinarnymi, usuwaniem z sądownictwa były poza sferą kontrolną demokratycznej władzy. To się właśnie zmieniło - podkreślił.

Ziobro wskazał, że rząd zdecydował się wprowadzić model, który ma swoją tradycję w części państw europejskich.

Nowy KRS zacznie prace na przełomie marca i kwietnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA