REKLAMA

Grzegorz Schetyna: PiS nie szanuje konstytucji

 • Autor: PAP/jk
 • 05 maja 2017 11:11
Grzegorz Schetyna: PiS nie szanuje konstytucji Grzegorz Schetyna, lider PO (fot. PO/twitter)

- Jeśli polityk nie ma własnego pomysłu i obywatele mają za niego pisać konstytucję, to znaczy, że albo jest nieprzygotowany do swej funkcji, albo jest niepoważny - ocenił szef PO Grzegorz Schetyna.

Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości w 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja powiedział, że chce, aby w 2018 r. odbyło się referendum ws konstytucji.

• Według Dudy to naród polski powinien się wypowiedzieć, co do przyszłości ustrojowej swojego państwa, na temat m.in. roli prezydenta, Sejmu, Senatu.

• Zdaniem Grzegorza Schetyny, poważnym traktowaniem obywateli jest położenie na stół projektu konstytucji.

- Obywatele mają zamiast prezydenta napisać konstytucję? To jest właśnie niepoważne, jeżeli polityk nie ma własnego pomysłu na polityczną rzeczywistość i pyta obywateli, pyta Polaków: "czego chcecie jak widzicie ustrój Polski?". To znaczy, że jest albo nieprzygotowany do tej funkcji, albo jest niepoważny - powiedział szef PO.

Jak dodał, "jeżeli ktoś otrzymuje zaufanie 8,5 miliona Polaków, to z tego ma wynikać nie tylko pomysł na sympatyczne funkcjonowanie przez następne 5 lat, tylko to jest wielkie zobowiązanie w stosunku do wielkiego, dumnego kraju".

- Z tego wynika poważne traktowanie obywateli. Ja uważam, że poważnym traktowaniem obywateli, jeżeli chce się rozmawiać o konstytucji, jest położenie projektu na stół - powiedział Schetyna.

Pytany, czy jest w stanie usiąść do jednego stołu z PiS i rozmawiać o referendum ws konstytucji Schetyna powiedział, że "tego sobie nie wyobraża, szczególnie z tym prezydentem i z tym PiS-em i w tym Sejmie".

Zdaniem szefa PO, PiS nie szanuje konstytucji. - W tym co robi PiS, ja nie widzę takiej konieczności, że oni zmienią swój stosunek do prawa, do konstytucji i zaczną ją szanować w przyszłości. Jeżeli nie szanuje się konstytucji i prawa, to jest stan stały. To znaczy, że zawsze tak będzie - mówił Schetyna.

Według niego, politycy PiS "chcieliby mieć swoją konstytucję, która by realizowała ich wizję Polski i wizję polityki". - Wtedy, uważam, mogliby ją szanować - dodał lider PO.

Schetyna zgodził się, że zmiany w konstytucji są potrzebne i potrzebny jest też konkretny "projekt i wizja tych zmian". - To jest początek do rozmowy, trzeba o czymś rozmawiać, a nie traktować tego jako fajny interesujący element na święcie 3 maja - podkreślił szef PO.

Zapytany dlaczego b. premier i b. szef PO Donald Tusk, który trzykrotnie mówił o zmianie konstytucji nie przedstawił żadnego konkretnego projektu, Schetyna odpowiedział, że do zmiany konstytucji potrzebne jest powołanie komisji konstytucyjnej w Sejmie, która zajmuje się konkretnym projektem.

- Pierwszym krokiem jest zapowiedź, a potem powołanie komisji konstytucyjnej. Nigdy nie było takiej sytuacji, że była większość w Sejmie gotowa do powołania tej konstytucji - zaznaczył szef PO. Jak dodał, "w stosunku do tych projektów, które proponował Tusk nie było takiej większości, nie było takiego głosowania".

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

 • antoni antczak 2017-05-05 11:48:01
  grzesio gdzie jest napisane w konstytucji że można podpalic budkę ruskiej ambasady i zwalić na kiboli.A gdzie w polskim prawie zmuszanie do zeznań -akcja widelec - to twoja robota. Prądem to się świnie ogłusza nie ludzi.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA