REKLAMA

Grzegorz Schetyna: Polski parlament nie będzie już taki sam

  • Autor: PAP/GP
  • 15 kwietnia 2016 14:05
Grzegorz Schetyna: Polski parlament nie będzie już taki sam Schetyna skrytykował też nieobecność prezydentów wolnej Polski na Zgromadzeniu Narodowym (fot. twitter/Platforma Obywatelska)

Nawoływanie głowy państwa, by opcja, z której się wywodzi, szanowała zasady państwa prawa, zabrzmiało wyjątkowo mocno - uważa była premier Ewa Kopacz. - Oby słowa o poszanowaniu wartości dotarły do partyjnych kolegów prezydenta - dodała, komentując orędzie Andrzeja Dudy. Grzegorz Schetyna z kolei odniósł się do czwartkowych (14 kwietnia) wydarzeń w Sejmie.

W piątek w Poznaniu odbyło się uroczyste Zgromadzenie Narodowe z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski, podczas którego Andrzej Duda wygłosił orędzie.

- Poszanowanie prawa, budowanie szacunku, odpowiednie miejsce i szacunek dla kobiet - to były te słowa, które zrobiły na mnie duże wrażenie. Chciałabym, aby te słowa dotarły z taką siłą przede wszystkim do tych, którzy słuchali tego przemówienia po naszej lewej stronie, czyli do partyjnych kolegów pana prezydenta - zaznaczyła Kopacz.

Jej zdaniem obserwatorzy sceny politycznej każdego dnia widzą, że słowa są rozbieżne z faktami.

- Nawoływanie głowy państwa do tego, by opcja, z której on się wywodzi, dzisiaj szanowała zasady państwa prawa w ostatnich miesiącach tak bardzo nadwątlone - i to dzięki temu właśnie ugrupowaniu - te słowa zabrzmiały wyjątkowo mocno - dodała.

Przeczytaj: Lider PSL o słowach prezydenta w Poznaniu

Odniosła się też do rocznicy chrztu.

- Niewątpliwie chrzest Mieszka I to tak naprawdę początek naszej historii, bo od 966 roku zaczęła się prawdziwa polska historia - i niewątpliwie chrześcijaństwo wpłynęło na kształtowanie naszego charakteru narodowego. Ale też na szczególne postrzeganie wolności - mówiła b. premier.

W opinii Kopacz chrześcijaństwo było z narodem wtedy, gdy było mu trudno.

- W tych najtrudniejszych czasach religia, Kościół były z nami. Pamiętamy te trudne czasy i dziękujemy za to - podkreśliła.

Orędzie prezydenta skomentował także przewodniczący PO. Jak powiedział, przedstawiono w nim wizję Polski potwierdzającą, że od 1050 lat jesteśmy częścią kultury Zachodniej Europy. "W wystąpieniu zabrakło mi powiedzenia więcej o Solidarności, wskazania Gdańska jako miasta, które jest symbolem wolności, Solidarności i wolnej Polski" - dodał.

Schetyna skrytykował też nieobecność prezydentów wolnej Polski na Zgromadzeniu Narodowym, przez co uroczystość była - jak to ujął - niepełna. "Obecność byłych prezydentów Polski byłaby pokazaniem symbolicznej współpracy i wspólnego spojrzenia na polską historię" - wyjaśnił.

Podkreślił jednocześnie, że czwartkowe (14 kwietnia) wydarzenia w Sejmie i - jak się wyraził - wadliwy wybór sędziego Trybunału Konstytucyjnego - kładły się cieniem na Zgromadzenie Narodowe. "Polski parlament będzie inny po tym dniu, czujemy jego ciężar, mimo święta i wspólnych uroczystości. Myślę, że to wielkie wyzwanie dla tych, którzy byli autorami tego, co wczoraj cała Polska widziała; tak nie można prowadzić polskiego parlamentu" - mówił.

W czwartek Sejm wybrał Zbigniewa Jędrzejewskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Podczas głosowania Małgorzata Zwiercan głosowała za kolegę z klubu Kukiz'15 Kornela Morawieckiego. Oboje są już poza klubem. PO zawiadomiła prokuraturę o przestępstwie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Krakus 2016-04-17 23:23:10
    Do Natasza: i przed E-PiS-kopatem.
  • Natasza 2016-04-16 09:26:19
    Moim zdaniem zabrakło ostrzeżenia przed zdrajcami POwskimREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA