REKLAMA

Grzegorz Schetyna: Propozycja prezydenta ws. wyboru sędziów KRS to absurd

  • Autor: PAP/JS
  • 25 września 2017 21:10
Grzegorz Schetyna: Propozycja prezydenta ws. wyboru sędziów KRS to absurd Grzegorz Schetyna podkreślił, że "władza sądownicza w swojej większości musi być wybierana przez samorząd sędziowski; to na tym polega trójpodział władzy" (Grzegorz Schetyna, fot.twitter.com/Platforma_org)

Nowa propozycja prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie wyboru członków KRS-sędziów to absurd - ocenił przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Według niego prezydenckie projekty o sądownictwie "to wywieszenie białej flagi przed PiS".

Schetyna podkreślił, że "władza sądownicza w swojej większości musi być wybierana przez samorząd sędziowski; to na tym polega trójpodział władzy". "Ja nie chcę, żeby sędziowie wybierali członków rządu, ale nie chcę (...) żeby politycy, czy z tej władzy ustawodawczej, czy z parlamentu, czy z rządu, wybierali władzę sędziom" - dodał.

"Nie może być tak, że prezydent, który ma takie zaufanie społeczne i na którego głosowało tylu Polaków, że on będzie dzisiaj kompletnie demolował niezależność władzy sądowniczej" - przekonywał przewodniczący PO.

Odniósł się też do nieobecności polityków PO na poniedziałkowym spotkaniu prezydenta z przedstawicielami klubów parlamentarnych, dotyczącym proponowanych zmian w konstytucji. "A zasady są takie, że nie zmienia się konstytucji pod prawo, pod ustawy, które mają ją łamać, które mają łamać przyzwoitość i praworządność, nie zaprasza się na konsultacje w sprawie zmiany konstytucji na konferencji prasowej" - przekonywał. "Nie można na ołtarzu porozumienia czy poprawności politycznej położyć trójpodziału władzy" - dodał szef PO.

Jak ocenił, poniedziałkowe konsultacje w sprawie zmian w sądownictwie były udawane, ponieważ "tak naprawdę (...) wszystko zdarzyło się w piątek w czasie spotkania prezydenta Dudy i prezesa Kaczyńskiego". Dopytywany, co - jego zdaniem - wydarzyło się na spotkaniu prezydenta z prezesem PiS, Schetyna stwierdził, że prezydent wywiesił "białą flagę" i "ustalił nowy etap relacji z prezesem Kaczyńskim i z PiS-em".

"Dzisiaj jest sprawdzian, dzisiaj jest taki bardzo wyraźny sygnał, że próba uniezależnienia się prezydenta od prezesa Kaczyńskiego właśnie została zakończona, zakończona nieudanie. Bo to wpisuje się w scenariusz PiS-u. Jeżeli ten projekt, w takim wymiarze, o jakim mówił dzisiaj prezydent Duda, wyląduje jutro w parlamencie i będzie procedowany, to znaczy, że wspólnie z Jarosławem Kaczyńskim ustalili zamach na niezależność sądów" - dodał polityk.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA