REKLAMA

Grzegorz Schetyna: Sprzeciwiamy się powiązaniu funduszy z przestrzeganiem praworządności

 • Autor: PAP/JS
 • 27 lutego 2018 18:43
Grzegorz Schetyna: Sprzeciwiamy się powiązaniu funduszy z przestrzeganiem praworządności Schetyna, który uczestniczył w konferencji pn. "Przyszłość Polski w Europie" organizowanej przez think tank Wilfried Martens Centre for European Studies, podkreślił, że PO sprzeciwia się powiązaniu wypłat funduszy europejskich z kwestiami przestrzegania praworządności w Polsce. (fot. Grzegorz Schetyna/twitter)

Sprzeciwiamy się powiązaniu wypłat z funduszy europejskich z kwestiami przestrzegania praworządności w Polsce – oświadczył lider PO Grzegorz Schetyna. Polacy nie mogą stracić dostępu do funduszy europejskich z powodu złych rządów PiS; te rządy przeminą, a budżet europejski zostanie - podkreślił.

 • Lider PO ocenił również, że "przesuwanie akcentów budżetowych" postrzegane, jako niechęć ze strony UE będzie najlepszą pożywką dla populistów, ponieważ da im powód do występowania przeciwko Unii i podważania istoty europejskiej wspólnoty.
 • "Uważam, że to jest absolutnie przeciwskuteczne i nie można dopuścić do takiego sposobu rozmowy" - podkreślił Schetyna.
 • Schetyna podkreślił, że "Polska będzie zawsze stać na straży praworządności, pilnować zasad i reguł trójpodziału władzy".

Schetyna, który uczestniczył w konferencji pn. "Przyszłość Polski w Europie" organizowanej przez think tank Wilfried Martens Centre for European Studies, podkreślił, że PO sprzeciwia się powiązaniu wypłat funduszy europejskich z kwestiami przestrzegania praworządności w Polsce.

"Jestem przedstawicielem największej partii opozycyjnej, ale bardzo wyraźnie chcę tu powiedzieć, że nie zgodzimy się na to, żeby te rzeczy wiązać ze sobą. Rządy, nawet te najtwardsze, czy najtrudniejsze zmieniają się. Zmieniają się parlamenty, rządy, a budżet zostaje" - wskazał lider Platformy.

Schetyna podkreślił, że "Polska będzie zawsze stać na straży praworządności, pilnować zasad i reguł trójpodziału władzy". Choć - jak dodał - w związku z przeprowadzonymi reformami wymiaru sprawiedliwości, Unia Europejska może "stawiać znaki zapytania". "Te złe rządy miną, a budżet zostanie. Nam chodzi o to, żeby perspektywa budżetu, strategii finansowania projektów była rozpisana na lata, czy nawet dziesięciolecia, a nie była uzależniona od jednego rządu" - podkreślił polityk.

"Zrobimy wszystko, by kwestie praworządności były traktowane przez polski parlament, rząd, prezydenta w sposób, który jest dla europejskich wartości oczywisty: czyli w szacunku dla trójpodziału władzy i niezawisłości władzy sądowniczej" - oświadczył Schetyna.

Jak zaznaczył, sytuacja, w której Polska otrzymałaby mniej środków z budżetu UE przez politykę swojego rządu byłaby stratą dla jej mieszkańców. Dodał, że Polska jest krajem, jak mało który wymagającym i wsparcia "i podjęcia wyzwania zbudowania podmiotowości wokół niego". "My musimy ciągle budować taką szansę, żeby Polska miała maksymalne możliwości wsparcia z Unii Europejskiej, Komisji Europejskiej. A z drugiej strony, żeby sama wiedziała, że wartości europejskie, kanony demokracji i podstawowe zasady są święte i trzeba je szanować" - powiedział szef PO.

Lider PO ocenił również, że "przesuwanie akcentów budżetowych" postrzegane, jako niechęć ze strony UE będzie najlepszą pożywką dla populistów, ponieważ da im powód do występowania przeciwko Unii i podważania istoty europejskiej wspólnoty. "Uważam, że to jest absolutnie przeciwskuteczne i nie można dopuścić do takiego sposobu rozmowy" - podkreślił Schetyna.

"UE to wspólnota, która nie jest przecież po to, żeby tylko dawać pieniądze. To wspólnota wartości, tradycji, tożsamości i o tym wszyscy muszą wiedzieć" - oświadczył. "Chcemy, żeby w Polsce było więcej Europy, a w Europie więcej Polski" - dodał Schetyna.

Kwestia unijnego budżetu po 2020 r. była jednym z głównych punktów nieformalnego szczytu przywódców 27 państw UE, który odbył się w piątek w Brukseli. Według wstępnych szacunków, po Brexicie w rocznych dochodach Unii będzie brakowało ok. 12-13 mld euro. Jednocześnie Unia będzie musiał zwiększyć wydatki na ochronę granic, integrację uchodźców, badania i rozwój czy współpracę wojskową, co dodatkowo będzie wymagało ok. 10 mld euro rocznie.

Z punktu widzenia Polski istotnym punktem obrad była sprawa ewentualnego uzależnienia w przyszłym budżecie wypłat z funduszy unijnych od przestrzegania praworządności oraz okazywania solidarności w kwestiach takich jak przyjmowanie migrantów. Od dłuższego czasu zdecydowanie opowiada się za tym kilka państw, między innymi Niemcy czy Dania, a także sama Komisja Europejska.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA