REKLAMA

Hanna Gronkiewicz-Waltz zapłaci grzywnę? Znów nie stawiła się przed komisją weryfikacyjną

  • Autor: PAP/AT
  • 27 marca 2018 11:03
Hanna Gronkiewicz-Waltz zapłaci grzywnę? Znów nie stawiła się przed komisją weryfikacyjną Hanna Gronkiewicz-Waltz (fot.facebook.com/hanna.gronkiewiczwaltz)

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz nie stawiła się na rozprawę komisji weryfikacyjnej, która miała odbywać się na tzw. zasadach "ogólnych". Nowelizacja przepisów o komisji weryfikacyjnej przewiduje zwiększenie kar grzywny za niestawiennictwo przed komisję, a także możliwość zatrzymania i doprowadzenia na rozprawy świadków decyzją prokuratora okręgowego.

  • Komisja weryfikacyjna rozpoczęła pierwszą rozprawę na tzw. zasadach "ogólnych".
  • Mimo wezwania nie stawiała się prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
  • Zeznania ma złożyć przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska.

Możliwość przeprowadzenie postępowania ogólnego dała nowelizacja przepisów o komisji weryfikacyjnej. Nowelizacja przewiduje zwiększenie kar grzywny do 10 tys. zł za pierwsze niestawiennictwo przed komisję weryfikacyjną i do 30 tys. zł za kolejne, a także możliwość zatrzymania i doprowadzenia na rozprawy świadków decyzją prokuratora okręgowego.

Rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk powiedział w poniedziałek (26 marca), że rozprawa i wezwanie Gronkiewicz-Waltz służy tylko temu, żeby przewodniczący komisji Patryk Jaki miał większe szanse na to, żeby zostać kandydatem na prezydenta Warszawy. "Pani prezydent na pewno nie będzie wspierała jego kampanii" - podkreślił rzecznik ratusza.

Czytaj też: Schetyna: Będę wspierał prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz

W piśmie przesłanym do komisji, ratusz napisał, że "23 marca 2018 r. komisja odmówiła m.st. Warszawa dostępu do akt sprawy argumentując, że m.st. Warszawa - ani żaden inny podmiot - nie ma statusu strony w niniejszym postępowaniu". "To z kolei uzasadnia wniosek o odroczenie terminu rozprawy i wyznaczenie jej po umożliwieniu m.st. Warszawa zapoznania się z aktami postępowania, bowiem w przeciwnym razie dojdzie do świadomego i celowego naruszenia przepisów prawa i pozbawieniem praw m.st. Warszawy do właściwego reprezentowania w prowadzonym postępowaniu administracyjnym" - napisano.

Jak czytamy, "przyjęcie przez Komisję w niniejszym postępowaniu, że m.st. Warszawa nie ma statusu strony, stoi w pełnej sprzeczności ze stanowiskiem prezentowanym przez Komisję, znowelizowanymi przepisami Ustawy oraz ogólnymi zasadami postępowania administracyjnego uregulowanymi w kodeksie postępowania administracyjnego".

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą, komisja weryfikacyjna przeprowadza postępowanie ogólne, aby wyjaśnić nieprawidłowości lub uchybienia w działaniach organów i osób, które uczestniczyły w wydawaniu decyzji reprywatyzacyjnych.

Wiceprzewodniczący komisji Sebastian Kaleta powiedział w ub. tygodniu, że świadkowie będą podczas postępowania ogólnego zeznawać "na okoliczność ich wiedzy o całym procesie reprywatyzacji". "Nie będziemy musieli tej samej osoby wzywać kilka razy na każdą z poszczególnych spraw, tylko będziemy mogli podczas jednego przesłuchania uzyskać zeznania w kilku sprawach" - wyjaśnił Kaleta.

Komisja weryfikacyjna od początku czerwca ub.r. bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA