REKLAMA

Henryk Kowalczyk: Donalda Tusk, będzie inspirował działania UE przeciw Polsce

 • Autor: PAP/AT
 • 09 marca 2017 10:46
Henryk Kowalczyk: Donalda Tusk, będzie inspirował działania UE przeciw Polsce Dotychczasowe działania przewodniczącego Tuska były szkodliwe dla Polski - powiedział szef Stałego Komitetu Rady Ministrów (Henryk Kowalczyk, fot. wikipedia.org)

• Jeśli Donald Tusk dalej będzie przewodniczącym RE, to będzie inspirował działania UE przeciwko Polsce, tak jak to robił do tej pory - powiedział szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.
• Więc ta kandydatura jest po prostu dla Polski szkodliwa - uważa.

Czy to jakaś polska racja stanu dzisiaj, żeby storpedować kandydaturę Donalda Tuska - zapytał dziennikarz Radia Plus Kowalczyka. "Nie wiem, czy polska racja stanu, ale na pewno dotychczasowe działania przewodniczącego Tuska były szkodliwe dla Polski. Stąd jest to bardzo chłodna kalkulacja - jeśli dalej będzie przewodniczącym Tusk, to będzie inspirował działania Unii Europejskiej przeciwko Polsce, tak jak to robił do tej pory. Więc ta kandydatura jest po prostu dla Polski szkodliwa" - odpowiedział minister.

Dopytywany, czy nie jest szkodliwe takie ostre działanie polskiego rządu w tej sprawie, przekonywał: "Ono ostre nie jest. Jest normalnie w procedurach unijnych. Rząd polski przedstawił innego kandydata i będzie szukał wsparcia dla tego kandydata".

"Nie ma jakichś jasno wypracowanych reguł, jeśli chodzi o powoływanie przewodniczącego. Było to do tej pory w konsensusie. Jak teraz to zostanie rozstrzygnięte, nie jest to opisane precyzyjnie w traktatach, więc jeśli będzie to forma głosowania i przegłosowywania, no to też będzie jakiś ewenement. Będziemy się starali, żeby jednak to było w konkluzji i w porozumieniu ze wszystkimi" - wskazał Kowalczyk w Radiu Plus.

Czytaj też: Rząd powinien poprzeć Donalda Tuska?

Zapytany, czy nie jest tak, że im większe jest zaangażowanie polskiej dyplomacji w tej kwestii, tym większa będzie skala ewentualnej porażki, jeśli wybór Saryusz-Wolskiego nie dojdzie do skutku, minister odpowiedział: "Jeśli nie dojdzie do wyboru Saryusz-Wolskiego na przewodniczącego, oczywiście nie będzie to dobre dla Polski, ale trudno nazywać to taką porażką".

W czwartek podczas unijnego szczytu szefowie państw i rządów mają decydować o tym, kto obejmie urząd przewodniczącego Rady Europejskiej. Polski rząd nie popiera Donalda Tuska, który zadeklarował, że jest gotów pełnić tę funkcję przez kolejne 2,5 roku i zgłosił kandydaturę europosła Jacka Saryusz-Wolskiego.

Szef MSZ Witold Waszczykowski podkreślił wcześniej, że nie ma potrzeby wybierania dziś szefa Rady Europejskiej i Polska będzie robiła wszystko, aby do tego głosowania nie doszło. Dodał, że szczyt może być zagrożony, jeśli głosowanie w czwartek (9 marca) będzie "forsowane na siłę".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • odPIS 2017-03-09 14:04:48
  Do odPIS : Wyzyswam cię, przypomnij fakty. Gadać ogólnie może każdy i o każdym. Napisz kiedy Tusk występował przeciwko Polsce (nie przeciwko rządowi czy PIS a Polsce).
 • rikitikitak 2017-03-09 13:16:42
  Do odPIS : I to jest twoje "słodkie kłamstwo". Takie bajki, że Tusk nie występował przeciwko Polsce, możesz najwyżej swoim dzieciom opowiadać. Nie będę ci przypominać faktów, bo i tak ich nie przyjmiesz do wiadomości. Dodam tylko, że jako premier wprowadził Polskę w ślepe uliczki, potem Polskę zostawił na lodzie i wiedziony mamoną pojechał do Brukseli służyć wszystkim obcym - tylko nie Polsce. Gdyby był patriotą, pozostałby w Polsce, doprowadziłby PO do zwycięstwa nad PiS-em, został prezydentem albo ponownie premierem i Polskę doprowadziłby na szczyty sukcesów. A co zrobił. Czmychnął do Brukseli jak szczur z tonącego okrętu. Tak robi patriota ???
 • odPIS 2017-03-09 11:00:48
  Zakłamanie tego rządu nie ma granic. Tusk nigdy nie występował przeciwko Polsce. Jako prawdziwy patriota występował przeciwko niszczącym demokrację w Polsce rządom PIS.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA