REKLAMA

Hiszpania: Jordi Sanchez w areszcie na dłużej. Katalonia nadal bez premiera

  • Autor: PAP/PSZ
  • 10 marca 2018 10:22
Hiszpania: Jordi Sanchez w areszcie na dłużej. Katalonia nadal bez premiera Jordi Sanchez jest oskarżany o bunt. (fot. Shutterstock)

Sąd Najwyższy Hiszpanii odrzucił wniosek Jordi Sancheza, katalońskiego działacza proniepodległościowego i kandydata na premiera Katalonii, o tymczasowe zwolnienie z aresztu, które dałoby mu możliwość uczestniczenia w posiedzeniu katalońskiego parlamentu.

Jordi Sanchez, były szef działającej na rzecz niepodległości regionu organizacji Zgromadzenie Narodowe Katalonii (ANC), od przeszło czterech miesięcy przebywa w areszcie, gdzie oczekuje na proces. Jest oskarżony o bunt w związku z demonstracją w Barcelonie zorganizowaną pod koniec września 2017 roku przez jego stowarzyszenie.

Polityk jest jedynym kandydatem na premiera Katalonii po ogłoszeniu na początku marca przez poprzedniego szefa rządu regionalnego Carlesa Puigdemonta rezygnacji z ubiegania się o reelekcję. Zwolnienie tymczasowe było mu potrzebne, by osobiście przedstawić swój program w parlamencie Katalonii, który ma się zebrać 12 marca, aby przeprowadzić debatę nad zaprzysiężeniem nowego premiera.

Po decyzji Sądu Najwyższego jest mało prawdopodobne, by posiedzenie parlamentu regionalnego odbyło się zgodnie z planem - donosi agencja AFP.

Rzecznik hiszpańskiego rządu Inigo Mendez de Vigo wezwał katalońskie ugrupowania separatystyczne, które w przyspieszonych wyborach do regionalnego parlamentu z 21 grudnia utrzymały większość, aby znalazły nowego kandydata, "zdolnego do wykonywania swoich obowiązków w ramach prawnych".

Jak zauważa agencja AFP, jeśli panujący w Katalonii chaos polityczny będzie nadal trwał, to premier Hiszpanii Mariano Rajoy ma odpowiednie uprawnienia, aby ponownie rozpisać wybory parlamentarne w tym regionie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA