REKLAMA

Honor i ojczyzna to za mało? Poseł PiS chce zmiany napisu w kancelarii premiera

  • Autor: aw/PAP
  • 21 października 2016 06:28
Honor i ojczyzna to za mało? Poseł PiS chce zmiany napisu w kancelarii premiera Polacy walczyli o wolność i poświęcali swe życie nie jedynie za honor, ale przede wszystkim za Boga- argumentuje poseł Melak (fot.youtube)

• Poseł PiS Andrzej Melak postuluje zmianę maksymy „Honor, Ojczyzna” widniejącej na budynku Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na „Bóg, Honor, Ojczyzna”.
• Złożył nawet w tej sprawie interpelację do szefowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Sprawę opisuje "Gazeta Polska codziennie".

Brak umieszczenia słowa "Bóg" na gmachu rządu społeczeństwo polskie może odebrać jako wyraz laicyzacji oraz jako lekceważenie najświętszych wartości i uczuć Polaków - tłumaczy poseł Melak.

Napis zawierający wyłącznie słowa "Honor, Ojczyzna" widnieje na gmachu Kancelarii Premiera od czasów międzywojennych - przypomina gazeta.

"W sporze o jego treść występują dwie kwestie. Z jednej strony mamy rację historyczną tego konkretnego budynku, na którym od początku umieszczono napis: +Honor, Ojczyzna+, z drugiej spotykamy się z tradycją językową, gdzie pełne hasło brzmi +Bóg, Honor, Ojczyzna+ i to właśnie ono towarzyszy większości sztandarów" - powiedział dziennikowi Mieczysław Ryba, profesor historii KUL.

"Polacy walczyli o wolność i poświęcali swe życie nie jedynie za honor, ale przede wszystkim za Boga" - argumentuje poseł Melak. Jego zdaniem przywrócenie (umieszczenie - PAP) pełnego hasła powinno być możliwe właśnie teraz, "kiedy trwa renesans wiedzy historycznej".

Kancelaria Prezes Rady Ministrów nie zajęła dotąd stanowiska w tej sprawie - podsumowuje "Gazeta Polska codziennie". 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA