REKLAMA

Ilham Alijew przyspieszył wybory prezydenckie w Azerbejdżanie

  • Autor: PAP/PSZ
  • 05 lutego 2018 10:52
Ilham Alijew przyspieszył wybory prezydenckie w Azerbejdżanie Podobizna Ilhama Alijewa. (fot. Spumador / Shutterstock.com)

Zaplanowane na październik wybory prezydenckie w Azerbejdżanie przesunięto na 11 kwietnia - wynika z rozporządzenia prezydenta Ilhama Alijewa. Na razie urzędujący szef państwa jest jedynym kandydatem w wyborach.

Kandydaturę Alijewa, który w 2003 roku przejął władzę w kraju po swoim ojcu Hejdarze Alijewie, wysunęła rządząca Partia Nowy Azerbejdżan (YAP). W przypadku wygranej byłaby to czwarta kadencja Alijewa na stanowisku prezydenta.

"Mam nadzieję, że nasi młodzi, będący członkami Partii Nowy Azerbejdżan, zrobią wszystko dla zwycięstwa kandydata naszej partii Ilhama Alijewa w tym znaczącym wydarzeniu politycznym" - oznajmił wicepremier i sekretarz partii Ali Akmedow.

Alijew umocnił swoją pozycję m.in. poprzez zorganizowanie dwóch referendów - w 2009 roku, w którym wykreślono z konstytucji zapis ograniczający prezydenckie rządy jednej osoby do dwóch kadencji, oraz w 2016 roku, w wyniku którego wydłużono kadencję szefa państwa z pięciu do siedmiu lat. Krytycy Alijewa uznają te kroki za nielegalne i niedemokratyczne.

Czytaj także: Prezydenci Polski i Azerbejdżanu: chcemy wzmacniać relacje polityczne i gospodarcze

Spore zasoby energetyczne oraz strategiczne położenie Azerbejdżanu sprawiają, że Europa pokłada w tym kraju nadzieje związane ze zmniejszeniem uzależnienia energetycznego od Rosji. Oponenci władz twierdzą, że z tego powodu osłabł krytycyzm krajów zachodnich wobec stylu rządów Alijewa.

Organizacje broniące praw człowieka oceniają, że Alijew rządzi krajem w sposób autorytarny, a rząd prześladuje przeciwników politycznych. Prezydent nie zgadza się z tymi oskarżeniami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA