REKLAMA

"Inka" patronką szkoły na Pomorzu. MEN wzięło udział w uroczystościach

 • Autor: GP
 • 21 czerwca 2016 13:05
"Inka" patronką szkoły na Pomorzu. MEN wzięło udział w uroczystościach Maciej Kopeć w szkole na Pomorzu, już imienia Danuty Siedzikówny. (fot.:men.gov.pl)

Maciej Kopeć, wiceminister w resorcie edukacji odwiedził szkołę na Pomorzu, której nadano imię bohaterskiej nastolatki, która walczyła w ruchu oporu z nazizmem.

Wiceminister zdecydował się uczestniczyć w uroczystości nadania imienia Danuty Sedzikówny (pseudonim "Inka") szkole w województwie pomorskim.

Patronką Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Czarnem została sanitariuszka AK oraz bohaterka, która walczyła w ruchu oporu z nazizmem. W uroczystości udział wzięła m.in. siostrzenica "Inki".

- Ministerstwo z uwaga przygląda się i wspiera wszelkie inicjatywy mające na celu upamiętnienie bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego - mówił do zebranych Maciej Kopeć, który pogratulował organizatorom wyboru patrona szkoły.

Uroczystości rozpoczęła msza święta pod przewodnictwem ordynariusza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej bp. Edwarda Dajczaka. Następnie odbyło się poświęcenie sztandaru i przekazanie aktu oraz ślubowanie uczniów.

Czytaj: Są nowe nazwiska, zgłoszone do kolegium IPN

Później odsłonięto pamiątkową tablicę ze srebrnym sercem dla „Inki”, w środku której znajduje się ziemia z odnalezionego grobu niezłomnej sanitariuszki.

Pamiątkowa tablica poświęcona walczącej z nazizmem bohaterce od której imienia została nazwana szkoła w Czarnem. (źródło: men.gov.pl)

Danuta Siedzikówna „Inka” urodziła się w 1928 r. Mając 15 lat wstąpiła do Armii Krajowej. Od 1946 r. jako łączniczka i sanitariuszka służyła w 5 Wileńskiej Brygadzie AK mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Aresztowana, po ciężkim śledztwie została skazana na śmierć nie mając nawet osiemnastu lat. Przed śmiercią zdążyła jeszcze wykrzyknąć słowa: „Niech żyje Polska!”.

Jej szczątki zostały odnalezione rok temu na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku przez badaczy IPN, m.in. prof. Krzysztofa Szwagrzyka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA