REKLAMA

Jacek Czaputowicz: Liczba wiceministrów w MSZ jest uzasadniona

  • Autor: PAP/JS
  • 12 marca 2018 17:50
Jacek Czaputowicz: Liczba wiceministrów w MSZ jest uzasadniona Czaputowicz powiedział dziennikarzom, że to nie jest dla niego nowa informacja, a premier informował wcześniej o tym, że chce dążyć do ograniczenia liczby sekretarzy i podsekretarzy stanu. (Jacek Czaputowicz, fot.msz.gov.pl/Kancelaria Sejmu)

Nie ma żadnych decyzji dot. wiceministrów w MSZ, wynika to częściowo z tego, że nie wszystkie etaty w resorcie są obsadzone; obciążenie naszych wiceministrów jest duże i ta liczba, która teraz istnieje, jest uzasadniona - ocenił szef MSZ Jacek Czaputowicz

Szef MSZ był pytany na  briefingu w Skopje o sprawę dymisji części wiceministrów w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego.

Czaputowicz powiedział dziennikarzom, że to nie jest dla niego nowa informacja, a premier informował wcześniej o tym, że chce dążyć do ograniczenia liczby sekretarzy i podsekretarzy stanu.

"Jeśli chodzi o MSZ, nie ma żadnych decyzji dot. naszego resortu, wynika to po części z tego, że nie wszystkie etaty są obsadzone. Ale biorąc pod uwagę obciążenie naszych wiceministrów, to jest ono duże i liczba ta która teraz istnieje, jest uzasadniona" - ocenił szef MSZ.

Czaputowicz zaznaczył, że jeśli chodzi o liczbę wiceministrów w stosunku do sytuacji sprzed pół roku, czyli z czasu, gdy szefem MSZ był Witold Waszczykowski, w resorcie jest o jednego wiceministra mniej i to stanowisko nadal nie jest obsadzone. "Moje stanowisko wiceministra jest obsadzone przez pana wiceministra Piotra Wawrzyka, pani Joanny Wroneckiej - nie jest obsadzone, jej zadania są podzielone między innych wiceministrów" - powiedział. Czaputowicz przed objęciem funkcji ministra był wiceministrem spraw zagranicznych.

Pytany, czy planuje głębsze zmiany strukturalne i kadrowe w resorcie, szef MSZ poinformował, że w przyszłym tygodniu wygłosi expose w Sejmie, podczas którego będzie mówił o założeniach polskiej polityki zagranicznej. "Także wspomnę o pewnych reformach w MSZ, ale myślę, że tutaj te reformy, jeśli chodzi o obsadę stanowisk kierowniczych i ambasadorskich, one się w zasadzie dokonały" - dodał.

Czaputowicz mówił również, że powołał zespół ds. restrukturyzacji i określenia potrzeb kadrowych w poszczególnych jednostkach, który pracuje w MSZ.

"Główny problem MSZ to zbyt mało dyplomatów, osób które są gotowe jechać na placówkę, a zbyt dużo osób wspomagających, które nie są dyplomatami. Jest pewna dysproporcja w porównaniu z innymi państwami, będziemy starali się zracjonalizować strukturę zatrudnienia w MSZ" - powiedział Czaputowicz.

Dodał, że podjął decyzję o przeprowadzeniu dodatkowej rekrutacji do Akademii Dyplomatycznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA