REKLAMA

Jacek Czaputowicz: Na pewno jest pewne otwarcie wobec UE

  • Autor: PAP/JS
  • 22 marca 2018 21:10
Jacek Czaputowicz: Na pewno jest pewne otwarcie wobec UE Według Czaputowicza otwarcie to pokazuje, że "Polska, jeżeli te postulaty nie zaburzą systemu sądownictwa w Polsce, to jest gotowa rozważyć, wprowadzić". (fot. MSZ)

Na pewno jest pewne otwarcie wobec Unii Europejskiej - podkreślił szef MSZ Jacek Czaputowicz, pytany o przygotowane przez PiS projekt zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i o SN oraz projekt dotyczący publikacji dotychczas niepublikowanych orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.

Szef MSZ pytany, czy projekty PiS ws. zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i o SN oraz projekt dotyczący publikacji dotychczas niepublikowanych orzeczeń TK to "chęć ustępstw wobec Unii Europejskiej", podkreślił, że "na pewno jest to pewne otwarcie".

Według niego otwarcie to pokazuje, że "Polska, jeżeli te postulaty nie zaburzą systemu sądownictwa w Polsce, to jest gotowa rozważyć, wprowadzić".

Czaputowicz przypomniał, że premier Mateusz Morawiecki spotkał się w czwartek w Brukseli z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem. "Dzisiaj była dobra rozmowa" - podkreślił szef MSZ.

Minister zaznaczył, że strona Polska jest otwarta na dialog i "uwzględnienie pewnych propozycji". Jak dodał, jest to również kwestia "ustalenia pewnej granicy". "To nie jest tak, że Polskę to nic nie kosztuje, bo np. kwestia zrównania wieku emerytalnego, to jest odejście od systemu, który funkcjonuje powszechnie" - zauważył.

W projekcie PiS zaproponowano m.in. zrównanie wieku przechodzenia w stan spoczynku sędziów dla kobiet i mężczyzn do 65- lat. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kobiety pełniące funkcję sędziego przechodzą w stan spoczynku w wieku 60 lat.

Czaputowicz pytany  wieczorem na antenie TVP Info, z czego Polska "mogłaby ustąpić", minister odpowiedział: "Poczekajmy jeszcze. Myślę, że pan premier sam się ustosunkuje do tych propozycji, do tej dyskusji; przedstawi, jak to zostało przyjęte przez przewodniczącego Komisji Europejskiej".

"Ustawy zostały zgłoszone. Myślę, że trzeba wyjść naprzeciw oczekiwaniom. Jest kwestia ustalania granicy. Komisja będzie też obserwować, jak funkcjonuje system sądownictwa w Polsce, co jest realne, a co nie. Chodzi o to, żeby nie pogorszyć sytuacji" - powiedział szef MSZ.

Jak zaznaczył, "dążymy do tego, żeby Komisja wycofała swój wniosek - to byłoby najlepsze rozwiązanie".

Pytany o to, czy wierzy w to, że "spór Polski z Komisją Europejską przejdzie do historii", odpowiedział: "Na pewno chciałbym. robimy wszystko, żeby do tego doszło. Przekonujemy do naszych racji. +Biała księga+ została dobrze przyjęta przez naszych ekspertów. Pokazaliśmy, że ten nasz system mieści się w jakimś wariancie systemów funkcjonujących w UE".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA