REKLAMA

Jacek Czaputowicz: Odwołanie Ryszarda Czarneckiego z funkcji wiceszefa PE to zła decyzja

 • Autor: PAP/AT
 • 09 lutego 2018 08:45
Jacek Czaputowicz: Odwołanie Ryszarda Czarneckiego z funkcji wiceszefa PE to zła decyzja Ryszard Czarnecki został odwołany z funkcji wiceszefa Parlamentu Europejskiego (Ryszard Czarnecki, fot.facebook.com/rysz.czarnecki)

Uważam, że to jest niedobra decyzja, że po prostu politycy mogą - w cudzysłowie - więcej. W sporze politycznym różne argumenty są wysuwane - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz o odwołaniu Ryszarda Czarneckiego z funkcji wiceszefa Parlamentu Europejskiego.

 • Odwołanie Ryszarda Czarneckiego z funkcji wiceszefa Parlamentu Europejskiego to zła decyzja - powiedział Czaputowicz.
 • Nie przyczynia się do umocnienia demokracji w tej instytucji - zaznacza.
 • Pozytywnie ocenił natomiast propozycję Belgii prowadzenia corocznego przeglądu praworządności krajów UE.

Czaputowicz proszony był w radiowej Jedynce o ocenę okoliczności towarzyszących odwołaniu Ryszarda Czarneckiego z funkcji wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. "Uważam, że to jest niedobra decyzja, że po prostu politycy mogą - w cudzysłowie - więcej. W sporze politycznym różne argumenty są wysuwane; uważam, że to jest na pewno zła decyzja, nie przyczynia się do umocnienia demokracji w instytucjach europejskich, w tym wypadku w Parlamencie Europejskim" - podkreślił Czaputowicz.

Szef MSZ pytany był także o propozycję Belgii, aby prowadzić coroczny przegląd praworządności krajów UE. "Zapoznałem się z tą koncepcją, przedstawił mi ją minister spraw zagranicznych Belgii. Moim zdaniem to, co teraz następuje, czyli piętnowanie jednego państwa jako pewnego wyjątku, to jest właśnie tym naciskiem, co nie powinno mieć miejsca" - zaznaczył minister.

"Jeśli chodzi o przegląd, gdzie wszystkie państwa na równej stopie będą poddawane temu przeglądowi, to jest po prostu procedura zaczerpnięta z Organizacji Narodów Zjednoczonych. Tam następuje przegląd na przykład w dziedzinie praw człowieka - odbywa się w Genewie. Każde państwo przedstawia raport. To byłoby bardziej sprawiedliwe podejście" - uważa szef dyplomacji.

Jego zdaniem w ramach takiego przeglądu Polska mogłaby zaprezentować swój system, porównać go z innymi. "Od razu byłoby oczywiste, że nasze rozwiązania występują w innych państwach" - mówił Czaputowicz.

"Nie byłoby piętnowania jakiegoś państwa, tylko wszyscy na równej stopie, Francja, Niemcy, Czechy, inne państwa by zaprezentowały to stanowisko i to byłoby bardziej sprawiedliwe. Dlatego na pierwszy ogląd jest to dobre wyjście" - ocenił minister.

Według niego właśnie kryzys wokół Polski skłania do wprowadzenia takich bardziej sprawiedliwych zasad. "Przecież to, co nas niepokoi, to stosowanie podwójnych standardów. Polska jest tutaj piętnowana w sposób wyraźny, ale problemy z sądownictwem występują w innych państwach (...), na pewno nie jesteśmy tutaj na ostatnim miejscu" - tłumaczył szef MSZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

 • w oczętach kurwiki 2018-02-09 12:50:08
  Ten Obatel swoim majaczeniem przynosi tylko wstyd. Nigdy nie powinien być żadnym posłem Ze swoją egocentryczną logiką powinien być dalej w Samoobronie - bo on tylko o sobie myśli i siebie broni
 • szoł reality 2018-02-09 10:41:11
  Tacy ludzie jak "obatel" nigdy nie powinni znależć się jako przedstawiciele Polski w UE .REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA