REKLAMA

Jacek Czaputowicz: Trudno o jednoznaczne kryteria praworządności

  • Autor: PAP/JS
  • 09 kwietnia 2018 22:09
Jacek Czaputowicz: Trudno o jednoznaczne kryteria praworządności W poniedziałek (9 kwietnia) Jacek Czaputowicz spotkał się z przebywającym w Polsce wiceszefem Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem (fot. MSZ)

Być może rozdział unijnych funduszy zostanie powiązany z praworządnością, ale nie będzie to dotyczyć Polski, bo do tego czasu spór się zakończy – ocenił szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem trudno o jednoznaczne merytoryczne kryteria praworządności.

Debata na temat powiązania praworządności z funduszami UE trwa od miesięcy. Cytowany przez media unijny komisarz ds. budżetu Guenther Oettinger zapowiedział, że w przyszłym wieloletnim budżecie fundusze będą powiązane z praworządnością. KE zasugerowała, że takie rozwiązanie znajdzie się nie w samej propozycji wieloletnich ram finansowych, lecz w aktach wykonawczych, do których przyjęcia nie trzeba jednomyślności. Polskie władze sprzeciwiają się powiązaniu przyznawania funduszy unijnych z praworządnością.

W poniedziałek (9 kwietnia) Jacek Czaputowicz spotkał się z przebywającym w Polsce wiceszefem Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem; tematem rozmów były m.in. zmiany w polskim systemie sądownictwa, które budzą zastrzeżenia KE.

Pytany w Polsat News, "czy wisi nad nami to, że finanse będą powiązane tym, jak praworządność w Polsce wygląda", minister powiedział: "Być może się taka koncepcja pojawi, bo w dyskusjach jest, ale nie w odniesieniu do Polski. To będzie dotyczyć przyszłości".

Czytaj też: Frans Timmermans pochwalił Mateusza Morawieckiego ws. reformy sądownictwa

"My mamy pewne wątpliwości co do tego, czy można określić jednoznaczne kryteria merytoryczne; jak określać, czy praworządność jest przestrzegana czy nie. To jest polityczny aspekt; bylibyśmy przeciwni. Natomiast nie będzie to dotyczyć, mam nadzieję, Polski, bo kiedy to miałoby wejść w życie, już dawno ten spór będzie - mam nadzieję - zakończony" - dodał szef MSZ.

Pytany o wynik niedzielnych wyborów na Węgrzech, Czaputowicz powiedział: "Widzimy sukces Fidesz, premiera Viktora. Cieszymy się, bo to nasz sojusznik. Węgry podkreślały, że nie dopuszczą do tego, żeby Polska była ukarana w sposób finansowy, będą głosować przeciwko".

"Skoro premier Orban znowu wygrał, rozumiem, że cztery kolejne lata będzie to powtarzał, mam taką nadzieję" - dodał szef MSZ.

Wyraził przekonanie, że gdyby doszło do głosowania w sprawie przestrzegania przez Polskę zasad praworządności, Węgry nie byłyby jedynym państwem biorącym stronę Polski.

"Myślę, że to nie jest jedyne państwo. Węgry powiedziały to wyraźnie, za to jesteśmy wdzięczni. Natomiast rozmawiam z wieloma ministrami, wszyscy chcieliby uniknąć głosowania. A jeżeliby do niego doszło, myślę, że nie jesteśmy bez szans, ale mam nadzieję, że do tego nie dojdzie" - dodał.

Zdaniem szefa MSZ "po przedstawieniu Białej Księgi (ws. reformy wymiaru sprawiedliwości) poparcie dla nas chyba wzrosło i jest większe zrozumienie". "To też wiedza, którą ma Komisja Europejska" - podkreślił minister.

Na pytanie, czy został ustalony z Fransem Timmermansem termin, w którym ma być zakończony spór o praworządność w Polsce, odparł, że obie strony chcą, by stało się to szybko. Zdaniem Czaputowicza, szef KE "ma wiedzę co do tego, żeby w sposób sprawiedliwy i właściwy zreferować stan spraw w Polsce".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA