REKLAMA

Jacek Czaputowicz: W europarlamencie powinna być zapewniona wolność słowa

  • Autor: PAP/AT
  • 06 lutego 2018 09:39
Jacek Czaputowicz: W europarlamencie powinna być zapewniona wolność słowa Politycy muszą dosadnie się wyrażać - powiedział minister (Jacek Czaputowicz, fot. MSZ/twitter)

To będzie to niedobra decyzja - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz pytany o ewentualne odwołanie Ryszarda Czarneckiego z funkcji wiceprzewodniczącego PE.

  • Jeżeli Ryszard Czarnecki przestanie być wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego, to będzie to "niedobra decyzja" - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz.
  • W jego opinii, w europarlamencie powinna być zapewniona wolność słowa.

"Jeżeli on (Czarnecki) przestanie być wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego, to będzie (to) niedobra decyzja, spowodowana uwarunkowaniami politycznymi. Niedobrze się stanie" - ocenił Czaputowicz w TVN24.

Pytany, czy sytuacja ta nie wynika z winy Czarneckiego, który być może powiedział "za dużo" na temat europosłanki PO Róży Thun, szef polskiej dyplomacji odparł: "Wydaje mi się, że także inni politycy - w ferworze dyskusji politycznej - używają dosadnego języka. Można znaleźć wypowiedzi innych wiceprzewodniczących". Jak zaznaczył, "wolność słowa powinna być zapewniona i w tym wypadku Ryszard Czarnecki - moim zdaniem - ma rację".

Czaputowicz dopytywany, czy sam użyłby takiego języka, odpowiedział: "W ogóle używam trochę innego języka, natomiast rozumiem, że politycy muszą dosadnie się wyrażać".

Czytaj też: Czarnecki: Decyzja kierownictwa PE to niebezpieczny precedens

W pierwszej połowie stycznia liderzy czterech grup politycznych w PE (chadeków, socjalistów, liberałów i zielonych) napisali list do szefa europarlamentu Antonio Tajaniego, domagając się odwołania Czarneckiego z funkcji w związku w tym, że porównał on europosłankę PO Różę Thun do szmalcownika. Była to reakcja na jej wystąpienie w krytycznym wobec działań polskich władz reportażu francusko-niemieckiej telewizji Arte. "Jak tak dalej pójdzie, w Polsce nastanie dyktatura, ale my nie zgodzimy się na to" - wypowiedziała się w materiale Thun.

Ryszard Czarnecki (fot.facebook.com/rysz.czarnecki)

Konferencja przewodniczących Parlamentu Europejskiego zdecydowała, że głosowanie nad wnioskiem o odwołanie Ryszarda Czarneckiego z funkcji wiceprzewodniczącego PE odbędzie się na posiedzeniu plenarnym w najbliższą środę.

Zgodnie z regulaminem, europarlament podejmuje decyzje w sprawie ewentualnego odwołania jednego z wiceprzewodniczących większością dwóch trzecich oddanych głosów.

Jeśli Czarnecki zostanie odwołany, głosowanie w sprawie wyboru nowego wiceprzewodniczącego odbędzie się na kolejnej sesji, która rozpoczyna się 28 lutego. Liderzy ugrupowań w PE zgodzili się, że jego miejsce będzie zarezerwowane dla polityka PiS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • :-) 2018-02-06 13:38:14
    A jeżeli ktoś w Europarlamencie powie że jesteś złodziejem i bandytą to z pewnością uznasz to za wyraz tejże wolności słowa. Wolność słowa kończy się tam gdzie zaczyna się pomówienie, potwarz i podłość wobec innego człowieka.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA