REKLAMA

Jacek Saryusz-Wolski nie jest już członkiem Europejskiej Partii Ludowej

 • Autor: PAP/EM
 • 06 marca 2017 13:23
Jacek Saryusz-Wolski nie jest już członkiem Europejskiej Partii Ludowej Jacek Saryusz-Wolski (fot.mat.prasowe)

• Wykluczony z PO europoseł Jacek Saryusz-Wolski ogłosił w poniedziałek (6 marca), że zrezygnował z członkostwa w Europejskiej Partii Ludowej.
• Szef tego ugrupowania Joseph Daul poinformował, że to EPL wykluczyło polskiego polityka.

"Po 26 latach współpracy z EPL, wprowadziwszy swego czasu Platformę Obywatelską do tej rodziny politycznej, której członkiem duchowym pozostaję, złożyłem dziś wizytę pożegnalną w kwaterze głównej (EPL), składając na ręce przewodniczącego Daula rezygnację wobec zaistniałej sytuacji" - powiedział Saryusz-Wolski dziennikarzom w Brukseli.

Szef Europejskiej Partii Ludowej poinformował w specjalnym oświadczeniu, że EPL wykluczyła Saryusz-Wolskiego w związku z tym, że przyjął od PiS ofertę kandydowania na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. "Głęboko żałuję nielojalności i braku szacunku Saryusz-Wolskiego wobec jedności i wartości jego własnych partii Platformy Obywatelskiej i Europejskiej Partii Ludowej" - oświadczył Daul.

Jak wyjaśnił, Saryusz-Wolski, który był wiceszefem EPL, automatycznie stracił to stanowisko i przestał być członkiem Europejskiej Partii Ludowej, po tym jak został wykluczony wcześniej z Platformy Obywatelskiej. W poniedziałek do Brukseli wpłynęła oficjalna notyfikacja wykluczenia Saryusz-Wolskiego z PO, co zgodnie z art. 11 statutu EPL umożliwiło wykluczenie polskiego europosła.

Jak podkreślił Daul, stanowisko EPL jest jasne i niezmienne: ugrupowanie jednoznacznie wspiera obecnego przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.

Czytaj też: Jacek Saryusz-Wolski: Kim jest kandydat na szefa Rady Europejskiej?

Spotkanie Daula i Saryusz-Wolskiego trwało około 45 minut. Polski polityk stawił się w kwaterze głównej EPL po godz. 11 z bukietem biało-czerwonych kwiatów, które zostawił swoim już byłym kolegom partyjnym na pożegnanie.

W sobotę należąca do EPL Platforma Obywatelska wykluczyła ze swych szeregów Saryusz-Wolskiego po ogłoszeniu decyzji polskiego rządu o zgłoszeniu jego kandydatury na szefa Rady Europejskiej.

W niedzielę szef frakcji EPL w europarlamencie Manfred Weber poinformował, że jeśli polski eurodeputowany podtrzyma chęć kandydowania zostanie wykluczony z chadeckiej grupy parlamentarnej.

Na unijnym szczycie 9-10 marca w Brukseli przywódcy państw UE mają zdecydować, czy obecny szef RE Donald Tusk pozostanie na tym stanowisku na kolejną 2,5-roczną kadencję. Do czasu zgłoszenia kandydatury Saryusz-Wolskiego Tusk był jedynym oficjalnym kandydatem na to stanowisko.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Zdrajca Frajer 2017-03-06 15:45:09
  Do Laduosilafu: Rozumując w ten sposób mozna powiedzieć że poseł też nie reprezentuje swojego ugrupowania. Wyborcy głosuje przede wszystkim na partie a dopiero w drugiej kolejności na osoby. Oczywiście że praca jest inna, niefizyczna i lepiej płatna ale jakbys porównał z przedstawicielem handlowym, różnica jest już bardzo mała. Swoją drogą, jeżeli nie kłamie i rzeczywiście nic od PIS nie wziął top dał sie wystawić jak małe dziecko.
 • Laduosilafu 2017-03-06 15:22:27
  Do Zdrajca Frajer: On nie reprezentuje nigdzie swojego ugrupowania, tylko wyborców którzy go tam wprowadzili. I nie wiem, czy bycie Europosłem można nazwać "robotą" w takim sensie, w jakim mówi się o zajęciu tynkarza-betoniarza.
 • Zdrajca Frajer 2017-03-06 14:05:32
  Powinni zdrajcę wywalić z roboty skoro nie reprezentuje już ugrupowania, które go tam ulokowało.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA