REKLAMA

Jacek Sasin: Nie jesteśmy jako kraj gotowi, żeby wyzbywać się własnych interesów

  • Autor: PAP/JS
  • 18 lutego 2018 14:58
Jacek Sasin: Nie jesteśmy jako kraj gotowi, żeby wyzbywać się własnych interesów Jak ocenił Sasin w niedzielę w Polsat News, "to zasmucające, że Ukraina chce kartą historyczną rozgrywać w dobrych relacjach z Polską" (Jacek Sasin, fot.facebook.com/jacek.sasin)

Nie jesteśmy jako kraj gotowi, żeby wyzbywać się własnych interesów - powiedział  szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, komentując wynik rozmów wicepremierów Polski i Ukrainy. Jak dodał, Polsce zależy na partnerskich relacjach z Ukrainą.

W piątek (16 lutego) w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyło się spotkanie wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego i wicepremiera Ukrainy Pawła Rozenki. MKiDN napisało w komunikacie po spotkaniu, że potrzebna jest kontynuacja rozmów celem stworzenia warunków do prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych oraz legalizacji upamiętnień na terytorium Ukrainy i Polski. Po spotkaniu wicepremierów prezydent Andrzej Duda wyraził rozczarowanie, że temat ekshumacji nie został podjęty przez Ukrainę.

Jak ocenił Sasin w niedzielę w Polsat News, "to zasmucające, że Ukraina chce kartą historyczną rozgrywać w dobrych relacjach z Polską". "Nam zależy na bardzo dobrych relacjach ze wszystkimi naszymi partnerami, z Ukrainą również, co do tego nie ma chyba żadnych wątpliwości. Polska była i jest w dalszym ciągu takim adwokatem Ukrainy na arenie międzynarodowej, w Unii Europejskiej w NATO, w bardzo wielu sprawach" - podkreślił.

Jak dodał, "do dobrych relacji potrzeba woli dwóch stron". "To jest oczywiste i dotyczy każdej sytuacji. My nie jesteśmy jako kraj gotowi na to, żeby wyzbywać się własnych interesów i składać je na ołtarzu dobrych relacji z kimkolwiek. Chcemy budować z wszystkimi dobre relacje, ale partnerskie. Partnerskie relacje również z Ukrainą" - powiedział Sasin.

Między Warszawą a Kijowem wiosną 2017 r. nasilił się spór, gdy ukraiński IPN zakazał poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy. Zakaz został wydany po zdemontowaniu pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu i wcześniejszych przypadkach niszczenia upamiętnień ukraińskich na terytorium Polski.

Podczas grudniowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Charkowie i jego rozmów z prezydentem Petrem Poroszenką ustalono, że uregulowaniem tej sytuacji zajmie się polsko-ukraińska komisja ds. historycznych pod przewodnictwem wicepremierów Rozenki i Glińskiego.

Po piątkowym spotkaniu w Warszawie wicepremier Gliński mówił, że rozmowy były trudne, ale przebiegały w dobrej atmosferze. Jak zaznaczył, obie strony chcą znaleźć porozumienie. Zapowiedział też kontynuowanie rozmów ze stroną ukraińską. Z kolei Rozenko mówił po tym spotkaniu, że "jest więcej rzeczy, które Polaków i Ukraińców łączą niż tych, które nas dzielą".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA