REKLAMA

Jacek Żalek: Jesteśmy jedną drużyną, która nie rozpada się z powodu zmiany zawodnika

  • Autor: Włodek Kaleta
  • 11 stycznia 2018 09:41
Jacek Żalek: Jesteśmy jedną drużyną, która nie rozpada się z powodu zmiany zawodnika Antoni Macierewicz jest jedną z istotniejszych osobowości Klubu Parlamentarnego i jednym z najznamienitszych polityków Zjednoczonej Prawicy - mówi Jacek Żalek/Fot.Adrian Grycuk wikipedia CC BY-SA/

PiS nadal pozostaje jedną drużyną, a zmiana szczególnie często i ostro faulowanego zawodnika nie jest wyrazem braku przekonania co do jego zdolności i umiejętności, a wynika tylko z konieczności chwili - skomentował zmiany w rządzie dla Parlamentarny.pl Jacek Żalek, wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS, zastępca przewodniczącego Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej.

• Wymiana zawodnika nie oznacza, że zszedł z boiska dlatego, że był zły, ale wynika z pewnego zamysłu trenera - wyjaśnia Jacek Żalek.

• Osiągnięcia ministra Macierewicza same mówią o jego klasie, a poza tym uważam, że dalej będzie wspierał swoim doświadczeniem i wiedzą klub parlamentarny i rząd - przewiduje.

• Zakładam, że jeżeli premier poczynił pewne założenia i dobrał sobie drużynę, która daje szansę na zwycięstwo w kolejnych wyborach, to jest to dobre założenie - dodaje.

Opozycja od wielu miesięcy krytykowała ministrów byłego już rządu. Wobec niektórych zgłaszała wotum nieufności. Premier Morawiecki wymienił większość z nich. Opozycja ma satysfakcję, że wreszcie przyznaliście jej rację. Odszedł nawet Antoni Macierewicz, którego PiS ogłosiło najlepszym z dotychczasowych ministrów obrony. Skąd taka zmiana?

Jacek Żalek: - Posłużę się językiem sportowym. Wymiana nawet najlepszego zawodnika nie oznacza, że zszedł on z boiska dlatego, że nie grał tak jak zawsze, najlepiej, tylko jest działaniem wynikającym z pewnego zamysłu trenera, który zna drużynę i wie, co zrobić, aby doprowadzić ją do sukcesu. Ma wizję gry i zdecydował, że jeśli mecz ma się zakończyć kolejnym zwycięstwem, dalsza gra wymaga zmiany taktycznej oraz wprowadzenia na boisko nowych zawodników.

Trener najwyraźniej wyszedł z założenia, że wprowadzając nowych, równie dobrych zawodników, jak ci co byli dotychczas na boisku, zdynamizuje grę, zawłaszcza w sytuacji, kiedy ci zmieniani, byli co rusz brutalnie faulowani.

PiS nadal pozostaje jedną drużyną, a zmiana szczególnie często i ostro falowanego zawodnika nie jest wyrazem braku przekonania co do jego zdolności i umiejętności, a wynika tylko z konieczności chwili.

Opozycja sugeruje, że dymisja ministra Macierewicza to pierwsza tak wyraźna rysa na spójności Prawa i Sprawiedliwości. To prawda?

Czytaj także: Paulina Hennig-Kloska: Dymisja Macierewicza uwidacznia pęknięcie w Zjednoczonej Prawicy

- Nie mam takiego wrażenia. Osiągnięcia ministra Macierewicza same mówią o jego klasie, a poza tym uważam, że dalej będzie wspierał swoim doświadczeniem i wiedzą klub parlamentarny i rząd. Jestem przekonany, że tak jak umiał stawić czoło oprawcom i reżimowi komunistycznemu zakładając KOR, tak samo będzie służył Polsce. Jest jedną z istotniejszych osobowości Klubu Parlamentarnego i jednym z najznamienitszych polityków Zjednoczonej Prawicy.

Wie pan jaką funkcję przygotowuje prezes Kaczyński posłowi Antoniemu Macierewiczowi?

- Nie, nie brałem udziału w negocjacjach z panem premierem, więc nie znam jego dalszych planów i posunięć.

Jak pan skomentuje opinie, że przeprowadzone zmiany mają przede wszystkim złagodzić wizerunek PiS jako radykalnej partii konfliktu. Stąd „schowanie” przed wyborami samorządowymi najbardziej kontrowersyjnych polityków z rządu na drugi plan?

- W polityce, że wrócę znowu do sportowych odniesień, nie chodzi o to by z klasą przegrać, tylko o to by wygrać mecz. To nie jest festiwal gwiazd na boisku, żeby się pięknie popisywać, tylko żeby grać  skutecznie i wygrać. Taki jest cel Zjednoczonej Prawicy. Zakładam, że jeżeli premier poczynił pewne założenia i dobrał sobie drużynę, która daje szansę na zwycięstwo w kolejnych wyborach, to jest to dobre założenie.

Czytaj też: Premier przedstawi w UE "białą księgę" dot. reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce

Nie znaczy to, że zawodnicy schodzący z boiska dostali od trenera żółtą czy czerwoną kartkę. Nie zostali zdjęci za karę, a tylko dlatego, że została przyjęta nowa taktyka, która pozwoli wygrać mecz całą drużyną. Trzeba pamiętać, że w zwycięskiej drużynie medale dostają również ci, którzy siedzieli na ławkach rezerwowych. Jesteśmy jedną drużyną. Dobrą i sprawdzoną.

Nie taką, która rozpada się z powodu zmiany jednego zawodnika?

- Obóz Zjednoczonej Prawicy dowiedzie tego, że drużynę naszą cechuje wysoka kultura uprawiania polityki i personalne ambicje nie będą przesądzały o jej zwycięstwie czy porażce. Mam nadzieję, że politycy, którzy odeszli z rządu, właśnie z uwagi na swoje osiągnięcia będą dalej wspierać rząd obozu Zjednoczonej Prawicy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA