REKLAMA

Jaki: Wniosek prokuratura generalnego do TK ws. wyboru sędziów przetnie spory

  • Autor: PAP/JS
  • 13 stycznia 2017 18:05
Jaki: Wniosek prokuratura generalnego do TK ws. wyboru sędziów przetnie spory Jaki zaznaczył, że "politycy opozycji, ale także część środowisk prawniczych twierdzi, że tylko TK jest w stanie ostatecznie stwierdzić, jaki jest skład Trybunału"

• Wniosek Prokuratora Generalnego o zaskarżeniu do TK uchwały Sejmu z 2010 r. o wyborze trzech sędziów przetnie spory dotyczące Trybunału - powiedział wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.
• Zaznaczył, że wniosek "jest gestem w kierunku odbudowania autorytetu Trybunału".

"Jesteśmy przekonani, że ten wniosek sprawi, że przetniemy spory dotyczące TK. To znaczy będzie jasne, czy TK sam może decydować, kto jest w jego składzie, czy to jest kompetencja parlamentu i prezydenta. To jest gest w kierunku odbudowania autorytetu samego Trybunału Konstytucyjnego" - powiedział Patryk Jaki dziennikarzom w Sejmie.

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro zaskarżył do TK uchwałę Sejmu z 26 listopada 2010 r. o wyborze trzech sędziów TK: Stanisława Rymara, Piotra Tulei i Marka Zubika. Jak wynika z wniosku w tej sprawie, który wpłynął do TK w czwartek, te trzy osoby nie zostały wybrane na sędziów TK zgodnie z konstytucyjnymi zasadami - nie spełniono wymogu, że sędzia TK musi być wybierany przez Sejm w oddzielnym, indywidualnym głosowaniu, a więc w trybie odrębnej uchwały, z wyznaczeniem mu kadencji.

Jaki zaznaczył, że "politycy opozycji, ale także część środowisk prawniczych twierdzi, że tylko TK jest w stanie ostatecznie stwierdzić, jaki jest skład Trybunału". "My zawsze twierdziliśmy, że to nie TK, ale parlament i prezydent" - powiedział wiceminister sprawiedliwości.

"Prokurator Generalny stoi dziś dokładnie na takim stanowisku, ale w trosce o odbudowanie autorytetu TK postanowił, że przychyli się do wniosków opozycji i części środowisk prawniczych i ostatecznie podda tą kontrowersyjną sprawę pod ocenę Trybunału, mimo że sam ma inną opinię" - wskazał Jaki.

Podkreślił, że "bardzo ważne jest to, żeby TK odbudował swój autorytet". "Chciałbym, żeby politycy opozycji docenili taki gest, bo to jest dokładnie ich punkt widzenia" - powiedział wiceminister Jaki.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA