REKLAMA

Jakubiak o akcji Fundacji Narodowej: Walczyliby tymi pieniędzmi z "polskimi obozami śmierci"

  • Autor: GP
  • 15 września 2017 08:45
Jakubiak o akcji Fundacji Narodowej: Walczyliby tymi pieniędzmi z "polskimi obozami śmierci" Poseł Marek Jakubiak (Kukiz'15) jest posłem z Płocka, jest członkiem Komisji ds. Obrony Narodowej RP w Sejmie. (fot.:facebook.com)

Poseł Marek Jakubiak (Kukiz'15) nazywa inicjatywę Polskiej Fundacji Narodowej (PFN) jawną akcją polityczną.

• Poseł przypomina, że celem powstania PFN miała być walka o dobre imię Polski za granicą, a nie w kraju.

• Posła bawi też, że w ramach akcji informuje się o złej opinii o sądach, którą podziela ponad 80 proc. obywateli. Po co więc o złym stanie sądów informować?

• Wobec proponowanych przez Andrzeja Dudę zmian w sądach Kukiz'15 przypomina swoją propozycję sędziów pokoju.

 

Polityczna burza wokół akcji informacyjnej Polskiej Fundacji Narodowej (PFN) nie słabnie. W czwartek (14 września) ostro bronił inicjatywy członek zarządu PFN Maciej Świrski, w piątek (15 września) mówił o niej poseł Kukiz'15 Marek Jakubiak.

Dla Kukiz'15 akcja nie jest tak jednoznaczna jak dla PO, czy Nowoczesnej, ale nadal jest ewidentnym nadużyciem. Co więcej, poseł Jakubiak pytał retorycznie: Jaki ma sens informować o złym stanie sądów, skoro to wiedza powszechna?

- Jest dla mnie oczywiste, że przykład Polskiej Fundacji Narodowej (PFN) to kolejny objaw zawłaszczenia państwa - mówił o politycznym aspekcie akcji informacyjnej o sądach Jakubiak. Poseł wypowiedział te słowa w stacji TVN 24. - Mówiono nam, że fundacja powstała, by walczyć m.in. z takimi kłamstwami, jak "polskie obozy koncentracyjne" - przypomniał cele stawiane przed inicjatywą rok temu.

Dla Kukiz'15, podobnie jak dla opozycji, ta walka powinna się toczyć za granicami Polski, powinna być nakierowana na opinię światową. Tymczasem najbardziej widoczną propozycją PFN jest akcja w kraju.

 - Te pieniądze powinny być przeznaczone na ten cel - przypominał jeszcze poseł Kukiz'15, odnosząc się właśnie do obraźliwego dla Polski określenia nazistowskich, niemieckich miejsc kaźni i zagłady. - Powinny być przeznaczone na ten cel, który został wyznaczony w statucie Fundacji.

Billboard przeczący całej akcji

Za najbardziej bulwersujący z komunikatów o sądach propagowanych przez PFN Jakubiak uważa ten, który przytacza badania oceny sądów przez Polaków. Przypomina się w nim, że 83 proc. społeczeństwa ma złe zdanie o sądach. Poseł dopytywał, jaki ma sens informowanie o tym Polaków, skoro 8 na 10 to wie?

Czytaj też: Wywiad z Piotrem Zgorzelskim z PSL

Sędziowie pokoju

Wobec przygotowywanych przez prezydenta Andrzeja Dudę nowych propozycji o Sądzie Najwyższym (SN) i Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS) Kukiz'15 przypomina swoje postulaty związane ze zmianami polskiego wymiaru sprawiedliwości. Kluczową z nich jest instytucja sędziów pokoju.

W myśl idei Kukiz'15 to powrót do praktyki sędziowskiej, którą zna Polska z okresu przełomu XIX i XX wieku. Sędzia pokoju to pomocnik odciążający sądy regionalne od drobnych spraw.

Jednak, jak ocenia Ministerstwo Sprawiedliwości (analiza z lutego br.), ich istnienie nie jest możliwe w polskim systemie prawnym bez zmiany Konstytucji. - Do takiej zmiany potrzebne jest jednak porozumienie ponadpartyjne w parlamencie -  tłumaczyła dla "Dziennika Gazety Prawnej" Wioletta Olszewska z biura prasowego Ministerstwa Sprawiedliwości, gdy resort uzasadniał zaistniałą przeszkodę.

Obecnie rozwiązanie sędziów pokoju jest stosowane w takich krajach jak Belgia, Szwajcaria, Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania. Rozwiązania te jednak mają różny charakter w zależności od omawianego kraju.

Kolejne propozycje merytoryczne pod rozwagę prezydenta lub jako propozycje poprawek do jego projektów zaproponowało też PSL. Więcej o ideach odciążenia sądów i zmniejszenia opłat sądowych, które proponuje PSL, przeczytasz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA