REKLAMA

Jan Dziedziczak: szykowany jest znakomity kandydat na ambasadora w Izraelu

  • Autor: PAP/JS
  • 16 marca 2018 19:22
Jan Dziedziczak: szykowany jest znakomity kandydat na ambasadora w Izraelu Dziedziczak wyraził nadzieję na zmianę atmosfery, która panowała po 90. roku w ambasadzie RP w Izraelu (fot. pixabay.com)

Mamy nadzieję, że atmosfera, która panowała w ambasadzie polskiej w Izraelu po 90. roku, się zmieni; szykowany jest znakomity kandydat; liczymy, że będzie reprezentował interesy Polski wobec kraju przyjmującego - powiedział wiceszef MSZ Jan Dziedziczak.

Weterani walk o niepodległość Polski i polscy Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata wraz z delegacją państwową udali się w niedzielę z pielgrzymką do Izraela. Kombatanci odwiedzili groby polskich żołnierzy m.in. w Ramli, a także Instytut Yad Vashem w Jerozolimie.

Dziedziczak, który również uczestniczył w pielgrzymce, podkreślił w TVP Info, że był to "bardzo ważny moment w relacjach" między Polską a Izraelem. "Założenie nasze było takie, iż ta pielgrzymka to taka wyciągnięta dłoń, to wyjazd z ambasadorami polskiej sprawy" - wyjaśnił.

Jego zdaniem żołnierze gen. Władysława Andersa oraz Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej są "najbardziej predystynowani do tego, aby wypowiadać się w sprawach relacji polsko-żydowskich jako żywi świadkowie historii", którzy - jak dodał - "w trudnym momencie zachowali się jak trzeba".

Dziedziczak wyraził nadzieję na zmianę atmosfery, która panowała po 90. roku w ambasadzie RP w Izraelu. "Już za chwilę jest szykowany znakomity kandydat. Mamy pragnienie, że będzie on reprezentował interesy Rzeczpospolitej Polskiej wobec kraju przyjmującego. Bardzo na to liczymy" - zaznaczył.

Obecny ambasador RP w Tel Awiwie Jacek Chodorowicz miał pierwotnie zakończyć swoją misję jako ambasador w Tel Awiwie z końcem ub.r. Po tym, jak w grudniu sejmowa komisja spraw zagranicznych wydała negatywną opinię dla kandydatury na to stanowisko b. prezes Polskiego Radia Barbary Stanisławczyk-Żyły, jego misja została przedłużona. MSZ chce, żeby pozostał na placówce do końca maja br.

Pielgrzymkę do Ziemi Świętej zorganizował Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Miała ona na celu uhonorowanie przypadających w 2018 roku trzech rocznic: 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, 75-lecia powstania 2. Korpusu Polskiego, który okrył się chwałą na polach bitewnych kampanii włoskiej, a także 65-lecia powstania Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie.

W podróży, która zakończyła się w czwartek (15 marca) wieczorem, poza polskimi Sprawiedliwymi udział wzięli dawni żołnierze gen. Władysława Andersa, weterani Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Sybiracy oraz byli działacze opozycji antykomunistycznej. Oprócz szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka, który przewodził delegacji, kombatantom towarzyszyli m.in. wicemarszałek Senatu Maria Koc, córka gen. Andersa, senator Anna Maria Anders, wiceszef MSZ Jan Dziedziczak i wiceprezes IPN Jan Baster.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Tomee 2018-03-17 13:31:14
    "Już za chwilę jest szykowany znakomity kandydat. Mamy pragnienie, że będzie on reprezentował interesy Rzeczpospolitej Polskiej wobec kraju przyjmującego. Bardzo na to liczymy" Ciekawe słowa. Czy to znaczy, że normalnie ambasadorowie nie reprezentują interesów RP, to coś tak wyjątkowego, że trzeba to podkreślać?
  • Dyplomatnik 2018-03-16 19:31:48
    A po jakie licho potrzebne są nam wydatki na ambasadora i ambasadę w tak przyjaznym nam kraju, jak Izrael? Przecież te funkcje znakomicie wypełnia pani ambasador tego kraju, o czym świadczy fakt, iż jest przyjmowana z wielkimi rewerencjami przez przywódców III RP?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA