REKLAMA

Jan Hamaczek objął przewodnictwo w CSSD. Andrej Babisz się ucieszy?

  • Autor: PAP/PSZ
  • 19 lutego 2018 09:41
Jan Hamaczek objął przewodnictwo w CSSD. Andrej Babisz się ucieszy? Andrej Babisz wreszcie utworzy koalicję rządową? (fot. yakub88 / Shutterstock.com)

Nowym przewodniczącym Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CSSD) został 18 lutego Jan Hamaczek, dotychczasowy wiceprzewodniczący partii i wicemarszałek Izby Poselskiej. Polityk opowiada się za współpracą z rządzącym ruchem ANO premiera Andreja Babisza.

  • Wybór nowego przewodniczącego CSSD jest jest dobrą informacją dla premiera Czech Andreja Babisza.
  • Socjaldemokraci mogą wybrać między tolerowaniem rządu mniejszościowego i aktywnym udziałem w ewentualnej koalicji.
  • Sam Jan Hamaczek opowiada się jednak za współpracą z partią Andreja Babisza.

Na oczekiwanym przez komentatorów zjeździe socjaldemokratów w Hradec Kralove Hamaczek pokonał sześciu innych kandydatów do stanowiska szefa partii. Zjazd dał nowemu przewodniczącemu mandat do rozmów o rządzie z ruchem ANO i innymi partiami. W CSSD w mniejszości znaleźli się zwolennicy przejścia tej partii do opozycji. Delegaci podkreślali jednak, że istnienie rządu nie może być związane z poparciem dla antyeuropejskiego i antyemigracyjnego ruchu Wolność i Bezpośrednia Demokracja (SPD).

O formie poparcia gabinetu Babisza socjaldemokraci mają jeszcze dyskutować, a sam Hamaczek jest zwolennikiem rozstrzygnięcia tego dylematu w partyjnym referendum - pisze agencja CTK. Zjazd przyjął uchwałę, że socjaldemokracja nie powinna współtworzyć rządu, w którym zasiadałyby osoby ścigane karnie. "W rządzie nie powinna znajdować się osoba ścigana" - przypominała CTK wcześniejsze wypowiedzieć Hamaczka.

Wezwanie to związane jest z Babiszem, którego ruch ANO wygrał wybory parlamentarne w październiku 2017 roku. W styczniu stracił on immunitet, a przeciwko niemu i 10 innym osobom toczy się postępowanie karne związane z jego działalnością biznesową.

Komentatorzy zauważają, że socjaldemokraci mogą wybrać między tolerowaniem rządu mniejszościowego i aktywnym udziałem w ewentualnej koalicji. Hamaczek w wystąpieniu na zjeździe argumentował, że przejście do opozycji oznaczałoby występowanie "przeciwko własnemu programowi, który przejął ruch ANO". Nowy przewodniczący uważa, że socjaldemokraci powinni zabiegać o objęcie resortów - odnotowała CTK.

Czytaj także: Czechami rządzić będzie "najbardziej Trumpoidalny prezydent w Europie"

Przeciwko przejściu socjaldemokracji do opozycji wypowiedział się 18 lutego na zjeździe partii prezydent Czech Milosz Zeman. Przywódca przemawiał w sali, w której został przewodniczącym CSSD w 1993 roku; gdy stał na jej czele, partia święciła wyborcze triumfy. Jego przemowa jednak "nie spotkała się z żywiołową reakcją delegatów" - mówił komentator czeskiego radia Peter Novaczek.

Po kolacji z Zemanem 18 lutego wieczorem Babisz powiedział dziennikarzom, że jest gotowy do rozmów z nowym szefem CSSD. "Zaprosimy Hamaczka i będziemy negocjować, ale musi nam powiedzieć, jakie są warunki, przy których chciałby nas tolerować albo współtworzyć rząd" - mówił czeski premier.

Czeska Partia Socjaldemokratyczna jest najstarszym ugrupowaniem na czeskiej scenie politycznej. Przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnym m.in. wraz z ANO tworzyła rząd. Jej wyborczy wynik, 7,27 proc., uznany został za porażkę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA