REKLAMA

Jan Szyszko odpowiada na decyzję KE: Damy sobie z tym radę

 • Autor: PAP/JS
 • 02 sierpnia 2017 16:02
Jan Szyszko odpowiada na decyzję KE: Damy sobie z tym radę Jan Szyszko (fot.mos.gov.pl)

Na pewno z tym sobie damy radę - tak minister środowiska Jan Szyszko skomentował zapowiedzi KE, że jeśli potwierdzone zostanie, że wycinka w Puszczy Białowieskiej nie została wstrzymana, to Komisja włączy tę kwestię do prowadzonej wobec Polski procedury ochrony praworządności.

"Komisja śledzi sytuację z wielkim zaniepokojeniem. Dotychczas widzieliśmy doniesienia prasowe w tej sprawie, ale jeśli zostanie potwierdzone, że wycinka ma dalej miejsce w Puszczy Białowieskiej, sprawa zostanie wzięta pod uwagę w prowadzonej procedurze praworządności dotyczącej Polski" - mówiła na konferencji prasowej rzeczniczka KE Mina Andreewa.

Bruksela zamierza zbierać dowody przeciwko Polsce.

Minister środowiska pytany w Radiu Maryja o komentarz do zapowiedzi KE, powiedział: "To po raz pierwszy słyszę, ale na pewno z tym sobie damy radę".

Szyszko odniósł się również do zapowiedzi szefa PO Grzegorza Schetyny, że jego partia chce powołania sejmowej komisji śledczej ds. działań ministerstwa w Puszczy Białowieskiej. Platforma ma złożyć też zawiadomienie ws. popełnienia przestępstwa przez Szyszkę dot. nielegalnej wycinki.

"Ja się z tego cieszę, naprawdę. Bardzo proszę o komisję śledczą, ale pan Grzegorz Schetyna przypuszczam, że należy również do tej grupy ekspertów, którym trudno rozpoznać, to na pewno nie ulega najmniejszej wątpliwości - samca od samicy u kornika drukarza. To jestem na 100 procent pewny, że nie potrafi rozpoznać, ale przypuszczam, że ma pewne kłopoty z rozpoznawaniem również płci i wyższych gatunków" - stwierdził minister.

Szyszko zapewnił, że jest otwarty na dyskusję, ale "na bardziej konkretnych danych i prawa, które jest narzucone dyrektywą habitatową i dyrektywą ptasią".

"To chcemy za wszelką cenę doprowadzić do tego. I cieszę się, o ile będzie taka komisja śledcza, to z przyjemnością przed taką komisją wystąpię i będę starał się być również tym, który ma obowiązki swoje, by robić pewną edukację. I serdecznie zapraszam pana Grzegorza Schetynę, o ile by chciał pojechać ze mną do Białowieży, to z przyjemnością pojedziemy i zobaczymy żerowisko kornika drukarza i pokażę mu, jak wygląda samiec, jak wyglądają samice, jakie są gatunki towarzyszące (...) Z przyjemnością to mu pokażę i być może troszeczkę zacznie mówić bardziej konkretnie na temat spraw związanych ze środowiskiem" - dodał szef resortu środowiska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • kornik drukarka 2017-08-03 00:09:30
  Minister dewastacji środowiska, poza całym swoim szaleństwem, posługuje się też jakąś bełkotliwą polszczyzną. Czyżby za dużo alkoholu na polowaniu?
 • Cyborg28 2017-08-02 18:16:05
  Pan Grzegorz S. pewnie teraz żałuje, że się skonfliktował z naczelnym insektologiem PO p. Niesiołowskim, bo być może pomógłby on panu Grzegorzowi w odróżnieniu od siebie nie tyle samca i samicy korników drukarzy, bo to sprawa zbyt trudna dla niego, ale może kornika od żubra?
 • kornikdrukarzsamiec 2017-08-02 17:07:05
  Do Żołdak Sorosa: Widać, że nie kumasz o co chodzi. A jak nie kumasz, to chodzi o Sorosa pieniądze - judaszowe srebrniki, które niektórzy "polacy", chętnie biorą.
 • Żołdak Sorosa 2017-08-02 16:56:38
  Do kornikdrukarzsamiec: Z Moskwą najbardziej zakumplowany jest Macierewicz. Poczytaj książkę. Co domSorosa, jest 100 razy bogatszy i 1000 razy mądrzejszy od całego PISu razem wzietego.
 • kornikdrukarzsamiec 2017-08-02 16:52:13
  Szkoda słów kierować do POkrętaczy i pseudo "nowoczesnej". Oni słuchają i wierzą tylko w Georga Sorosa i Donalda Tuska. Aha, teraz jeszcze dodatkowo w tę fundację z Moskwy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA