REKLAMA

Jan Szyszko: Stawię się w poniedziałek w Trybunale Sprawiedliwości UE

  • Autor: PAP/JS
  • 07 września 2017 15:42
Jan Szyszko: Stawię się w poniedziałek w Trybunale Sprawiedliwości UE Jan Szyszko przebywa od środy (6 września) w Kazachstanie, gdzie towarzyszy prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas oficjalnej wizyty. (fot.lasy.gov.pl).

Stawię się w poniedziałek (11 września) na posiedzeniu Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Puszczy Białowieskiej - poinformował minister środowiska Jan Szyszko. Wcześniej polski rząd wnioskował do TSUE o zmianę terminu posiedzenia.

Szyszko przebywa od środy (6 września) w Kazachstanie, gdzie towarzyszy prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas oficjalnej wizyty.

"Jeśli Bóg pozwoli, to stanę przed europejskim Trybunałem Sprawiedliwości i bardzo się z tego cieszę, muszę powiedzieć" - oświadczył dziennikarzom minister środowiska pytany, czy w poniedziałek stawi się na posiedzeniu Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Puszczy Białowieskiej.

"Polska reprezentuje tylko i wyłącznie prawo i przestrzega dwóch dyrektyw: dyrektywy ptasiej i dyrektywy habitatowej, i postępujemy idealnie zgodnie z prawem. Wydaje mi się, że te nieporozumienia zostaną wyjaśnione w poniedziałek" - mówił Szyszko.

Minister środowiska w poniedziałek planował wziąć udział w odbywającej się w Chinach 13. Sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zwalczania pustynnienia. Było to jednym z powodów wniosku polskiego rządu, który zwrócił się do TSUE o zmianę terminu posiedzenia. We wniosku rząd proponował, by z uwagi na pilność sprawy posiedzenie odbyło się wcześniej. Trybunał nie uwzględnił wniosku Polski.

W poniedziałek w Trybunale ma się odbyć przesłuchanie dotyczące decyzji TSUE o wstrzymaniu wycinki w Puszczy.

Trybunał podjął pod koniec lipca decyzję o natychmiastowym nakazie wstrzymania wycinki Puszczy Białowieskiej na obszarach chronionych. To środek tymczasowy, o który wnioskowała KE.

Ministerstwo Środowiska w odpowiedzi do Trybunału Sprawiedliwości UE napisało na początku sierpnia, że wstrzymanie wycinki w Puszczy Białowieskiej, czego chce Komisja Europejska, spowoduje szkody w środowisku o szacowanej wartości 3,2 mld zł. Według resortu środowiska jego działania są zgodne z przepisami dyrektyw ptasiej i siedliskowej, a nawet niezbędne dla ochrony przyrody.

Przeciwnego zdania jest KE, która rozpoczęła procedurę o naruszenie prawa unijnego w Polsce, twierdząc, że te regulacje nie są przestrzegane. Obie dyrektywy są podstawą europejskiego programu Natura 2000.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Tomek 2017-09-07 18:01:03
    Bóg dopuści takiego durnia ponieważ jest miłościwy, Trybunał Sprawiedliwości nie będzie miał litości. I słusznie.
  • Smog+Puszcza. 2017-09-07 16:47:04
    Bezczelnosc jego nie ma granic.Nie mam slow.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA