REKLAMA

Jan Żaryn (PiS) złożył trzy poprawki do tzw. ustawy degradacyjnej

  • Autor: PAP/JS
  • 07 marca 2018 18:30
Jan Żaryn (PiS) złożył trzy poprawki do tzw. ustawy degradacyjnej Podczas debaty senator Żaryn złożył trzy poprawki do ustawy (Senat/twitter)

Senator Jan Żaryn (PiS) złożył w środę trzy poprawki do tzw. ustawy degradacyjnej. Zakładają one m.in., że pozbawienie stopnia wojskowego oznaczałoby również odebranie "orderów, odznaczeń i tytułów honorowych". Senator chce, by ustawa objęła też prokuratorów i sędziów okresu stanu wojennego.

Senat debatuje nad tzw. ustawą degradacyjną. Zakłada ona możliwość pozbawiania stopni wojskowych osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943-1990 swoją postawą "sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu". Przepisy te dotyczą m.in. generałów Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka.

Podczas debaty senator Żaryn złożył trzy poprawki do ustawy. Pierwsza z nich zakłada, by wraz ze stopniami wojskowymi, osoby objęte nowymi przepisami były pozbawiane też "orderów, odznaczeń i tytułów honorowych". Zdaniem Żaryna, należałoby uwzględnić to już w tytule ustawy. "Musi być jakaś logiczna konsekwencja. Pozbawienie stopnia wojskowego jest podważeniem racji, dla których otrzymywało się odznaczenia wojskowe" - mówił.

Czytaj też: Ustawa degradacyjna przyjęta przez Sejm. PiS: Precz z komuną. Opozycja: To nekrofilia polityczna

Druga poprawka zmieniałaby zapis, który mówi o tym, że stopnia wojskowego pozbawiani byliby również ci, którzy: "sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu będąc sędziami lub prokuratorami w organach Wojskowej Służby Sprawiedliwości lub w jednostkach podległych wydawali wyroki w latach 1943-1956 wobec żołnierzy i osób cywilnych ze względu na ich działalność na rzecz niepodległości i suwerenności Polski, albo oskarżali ich w tych sprawach". Żaryn zaproponował, by wspomniana data sięgała lat osiemdziesiątych i objęła też sędziów i prokuratorów stanu wojennego.

Trzecia poprawka zakłada zmianę zapisu mówiącego o tym, że postępowanie ws. odebrania stopnia wojskowego, które zostało zakończone prawomocnym orzeczeniem, może być wznowione w ciągu pięciu lat m.in. w sytuacji "gdy dowody w sprawie okazały się fałszywe lub ujawniono okoliczności, które nie były wcześniej znane".

Według Żaryna, ograniczenia tego czasu należałoby wydłużyć. "Bardzo dużo państw, a szczególnie ich wywiady chronią dokumentację. Na dzień dzisiejszy nie wiemy ilu było +generałów Kuklińskich+ w dziejach Ludowego Wojska Polskiego; trzeba im dać szanse" - powiedział senator PiS.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • ...40 i 4... 2018-03-08 13:09:44
    Oczywiście nie wyłączając tego swołocza komunistycznego prokuratora Piotrowicza
  • reality szoł 2018-03-08 12:31:41
    Te chore przepisy odbiją się czkawką pislamistom Niech pamiętają, że rewolucja pożera własne dzieci.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA