REKLAMA

Janusz Korwin-Mikke ukarany za obraźliwe uwagi na temat kobiet

  • Autor: PAP/JS
  • 14 marca 2017 14:18
Janusz Korwin-Mikke ukarany za obraźliwe uwagi na temat kobiet Europoseł Janusz Korwin-Mikke (fot.:facebook.com/partiakorwin)

Europoseł Janusz Korwin-Mikke został ukarany za obraźliwe uwagi na temat kobiet, wygłoszone podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego na początku marca.

• Informację o karze przekazał szef europarlamentu Antonio Tajani.

• Według niego europoseł został pozbawiony diet poselskich na okres 30 dni (dieta wynosi 307 euro za dzień pracy europosła), a także zawieszony w działalności poselskiej na 10 dni, co nie obejmuje jednak prawa do głosowania.

• Korwin-Mikke został ukarany za stwierdzenie, że kobiety muszą zarabiać mniej, "bo są słabsze, mniejsze i mniej inteligentne".

Janusz Korwin-Mikke ma też zakaz reprezentowania Parlamentu Europejskiego w jakichkolwiek delegacjach parlamentarnych, na konferencjach i forach międzyinstytucjonalnych przez najbliższy rok, poczynając od wtorku (14 marca).

Swoją decyzję szef PE ogłosił na posiedzeniu w Strasburgu. Została ona przyjęta oklaskami przez większość eurodeputowanych.

1 marca podczas debaty PE na temat różnic w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami, Korwin-Mikke powiedział, że kobiety muszą zarabiać mniej, "bo są słabsze, mniejsze i mniej inteligentne".

Jego wypowiedź wywołała oburzenie wielu eurodeputowanych i była komentowana w europejskich mediach. W internecie pojawiła się międzynarodowa petycja, podpisana przez kilkaset tysięcy osób, wzywająca do pozbawienia europosła mandatu, czego europarlament jednak zrobić nie może. O ukaranie Korwin-Mikkego zwróciła się do szefa PE frakcja socjalistów.

Tajani powiedział, że wypowiedzi polskiego europosła obrażają wszystkie kobiety i naruszają regulamin europarlamentu. "Nie będę tolerować takiego zachowania - oświadczył szef PE. - Obrażając wszystkie kobiety eurodeputowany okazał pogardę dla naszych podstawowych wartości".

Dodał, że postanowił nałożyć surowe sankcje na Korwin-Mikkego, bo wykroczenie było poważne. W imieniu europarlamentu Tajani przeprosił też wszystkich, którzy poczuli się dotknięci wypowiedziami europosła.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA