REKLAMA

Janusz Wojciechowski będzie członkiem Europejskiego Trybunału Obrachunkowego

  • Autor: PAP/GP
  • 21 kwietnia 2016 13:17
Janusz Wojciechowski będzie członkiem Europejskiego Trybunału Obrachunkowego Janusz Wojciechowski, europoseł PiS członkiem Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0)

Ministrowie państw UE obradujący w Luksemburgu zaakceptowali w czwartek (21 kwietnia) kandydaturę Janusza Wojciechowskiego na członka Europejskiego Trybunału Obrachunkowego - podały źródła dyplomatyczne. Decyzja została podjęta bez dyskusji.

Decyzja została podjęta bez dyskusji na spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych.

Wojciechowski, obecnie europoseł PiS, został 13 kwietnia negatywnie zaopiniowany w tajnym głosowaniu przez Parlament Europejski jako kandydat do ETO.

Ostateczna decyzja w sprawie powołania członków Europejskiego Trybunału Obrachunkowego należy jednak do Rady UE, czyli przedstawicieli rządów państw członkowskich. Opinia europarlamentu nie jest dla nich wiążąca i Rada UE nie musi brać jej pod uwagę. Tak też się stało w przypadku Janusza Wojciechowskiego.

Przeczytaj: Nowe oceny pracy prezydenta i premiera RP

W Parlamencie Europejskim, w trakcie przesłuchania w komisji kontroli budżetowej, część eurodeputowanych wyrażała wątpliwości, czy polski kandydat, aktywny polityk, będzie niezależny i obiektywny po objęciu stanowiska unijnego audytora.

Europoseł Zielonych Igor Soltes ze Słowenii, który był sprawozdawcą PE w sprawie kandydatów do ETO, oświadczył wówczas po głosowaniu europarlamentu, że Janusz Wojciechowski "ma wprawdzie profesjonalne kompetencje", by zostać audytorem UE, ale "istnieją poważne obawy o jego polityczną niezależność, które nie zostały rozwiane podczas jego przesłuchania w komisji kontroli budżetowej".

Soltes wskazywał także, że istnieje konflikt interesów ze względu na obecną rolę Janusza Wojciechowskiego, który, jako wiceprzewodniczący komisji PE. ds. rolnictwa, "był odpowiedzialny za decydowanie w sprawie budżetów, które miałby nadzorować w ETO".

Przeczytaj: Terlecki zapowiedział upublicznienie nagrań z głosowania posłanki Zwiercan

Europejski Trybunał Obrachunkowy sprawuje nadzór nad prawidłowym gospodarowaniem środkami unijnymi. Kontroluje dochody i wydatki Unii oraz każdą osobę i organizację, dysponującą unijnymi środkami.

Janusz Wojciechowski jest politykiem, prawnikiem i sędzią. Urodził się w 1954 roku. Jest europosłem PiS. W swojej karierze politycznej i działaniach publicznych był szefem NIK w latach 1995 do 2001, w latach 2004-2005 był szefem PSL. Jego droga z partią się rozeszła. W 2010 przystąpił do PiS. W Sejmie zasiadał w kadencji II i IV, w IV był wicemarszałkiem izby. Od 2004 roku nieustannie jest europosłem.

Jest żonaty i ma dwóch synów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA