REKLAMA

Jarosław Gowin: Głosowałbym za utrzymaniem prezydenckiego weta

  • Autor: PAP/JS
  • 07 września 2017 22:29
Jarosław Gowin: Głosowałbym za utrzymaniem prezydenckiego weta Jarosław Gowin przyznał, że nie wie, jak głosowaliby posłowie PiS, ale - jak mówił - "koledzy z Solidarnej Polski na pewno oceniają weto prezydenckie krytycznie" (fot.PTWP)

Jeżeli dojdzie do głosowania nad prezydenckim wetem do ustawy o SN i nowelizacji ustawy o KRS, to ja z całą pewnością będę głosował za utrzymaniem go - zadeklarował wicepremier Jarosław Gowin.

• Gowin wyraził także swoją opinię na temat ewentualnego domagania się przez Polskę reparacji za straty wojenne od Niemiec.

• Zaznaczył, że Polska nigdy nie zrzekła się reparacji. "One nigdy nie zostały Polsce wypłacone i żaden praworządny, demokratyczny, polski rząd się ich nie zrzekł" - podkreślił.

Jego zdaniem zawetowane ustawy dotyczące SN i KRS były zgodne z konstytucją, lecz miały "inne wady". Jako przykład podał uprawnienia, które przypisałyby ministrowi sprawiedliwości.

Gowin przyznał, że nie wie, jak głosowaliby posłowie PiS, ale - jak mówił - "koledzy z Solidarnej Polski na pewno oceniają weto prezydenckie krytycznie". "Mamy w koalicji rządowej różne zdania na ten temat" - wskazał wicepremier. Według niego Zjednoczona Prawica powinna szukać teraz jedności. "Nawet jeżeli są różnice zdań, to nie powinniśmy ich artykułować publicznie" - podkreślił.

Wicepremier odniósł się również do tematu kampanii informacyjnej w sprawie reformy sądów. Za kampanię odpowiada Polska Fundacja Narodowa.

Szef MNiSW zaznaczył, że billboardy będące elementem kampanii PFN nie są "partyjne", ale "państwowe". "Reforma wymiaru sprawiedliwości to jest jedno z najważniejszych, najtrudniejszych zadań stojących przed Polską" - podkreślił.

Odnosząc się do sugestii prowadzącej program, że fundacja powinna zajmować się promocją Polski jedynie za granicą, wicepremier odparł, że nie zna statutu fundacji i nie wie, czy tak rzeczywiście jest. Zwrócił jednak uwagę, że reformą interesuje się nie tylko polska opinia publiczna. "Polski rząd jest oskarżany o łamanie praworządności za granicą" - przypomniał, nawiązując do procedury praworządności, którą prowadzi wobec Polski Komisja Europejska.

Polska Fundacja Narodowa podkreśla, że jej działania statutowe "włączają się w nurt ogólnopolskiego i światowego zainteresowania przeprowadzanymi w Polsce reformami".

Gowin wyraził także swoją opinię na temat ewentualnego domagania się przez Polskę reparacji za straty wojenne od Niemiec. "Z formalnego punktu widzenia - tak, z politycznego - trzeba przyjrzeć się mapie" - ocenił.

Jego zdaniem jeżeli istnieją pewne zagrożenia ze strony Rosji, to "nie możemy mieć złych stosunków z Niemcami". "Trzeba tę strzelbę, jaką są reparacje, trzymać na ścianie" - mówił. "Ja bym sprawdzał, czy w tej strzelbie jest nabój, czy jest proch, a potem bym się zastanawiał, czy to jest odpowiedni moment na ściąganie jej ze ściany" - dodał Gowin.

Zaznaczył, że Polska nigdy nie zrzekła się reparacji. "One nigdy nie zostały Polsce wypłacone i żaden praworządny, demokratyczny, polski rząd się ich nie zrzekł" - podkreślił.

Temat reparacji od Niemiec podniósł szef PiS Jarosław Kaczyński podczas lipcowej konwencji Zjednoczonej Prawicy, gdzie wyraził opinię, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne szkody wojenne. W podobnym tonie wypowiadał się szef MON Antoni Macierewicz. W sierpniu poseł PiS Arkadiusz Mularczyk poinformował, że wystąpił do Biura Analiz Sejmowych o przygotowanie informacji dotyczącej możliwości domagania się przez Polskę odszkodowań za straty wojenne od Niemiec.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • po po 2017-09-08 09:44:20
    "Nawet jeżeli są różnice zdań, to nie powinniśmy ich artykułować publicznie". A pierwszy przy każdej okazji otwiera swoją mamlającą gębę i mówi, że ma odrębne zdanie. Typowy platfus!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA