REKLAMA

Jarosław Gowin komentuje medialne doniesienia w sprawie gen. Marka Sokołowskiego

  • Autor: PAP/MIW
  • 19 października 2017 13:04
Jarosław Gowin komentuje medialne doniesienia w sprawie gen. Marka Sokołowskiego Gen. Sokołowski oddał się do dyspozycji ministra Antoniego Macierewicza. (fot. www.premier.gov.pl)

Niepokoi mnie to - nie tylko, jako polityka, ale także jako obywatela - że relacje między MON a BBN najeżone są takimi trudnościami - mówił w czwartek (19.10) szef Polski Razem, wicepremier Jarosław Gowin, odnosząc się do sprawy gen. dyw. Marka Sokołowskiego.

"Fakt" napisał w czwartek (19.10), że awansowany w ubiegłym roku gen. dyw. Marek Sokołowski, dowódca 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, służył w organach bezpieczeństwa PRL. Według gazety szef MON zataił ten fakt przed prezydentem Andrzejem Dudą. "Fakt" twierdzi, iż dotarł do dokumentów znajdujących się w gestii Służby Kontrwywiadu Wojskowego, z których wynika, że od września 1987 r. do września 1988 r. Sokołowski służył w Wojskowej Służbie Wewnętrznej.

- Zakończył służbę w WSW na stanowisku dowódcy patrolu. Informacji o tym próżno jednak szukać we wniosku, który pojawił się na biurku prezydenta. Był jedynie prosty zapis: Sokołowski służbę w Ludowym Wojsku Polskim rozpoczął w 1987 r. - podał "Fakt".

MON poinformował w środę (18.10) wieczorem, że gen. Sokołowski oddał się do dyspozycji ministra Macierewicza. Szef MON ma podjąć decyzję w tej sprawie na początku przyszłego tygodnia. Powody oddania się przez generała do dyspozycji szefa MON nie zostały podane.

Pytany o tę kwestię na konferencji prasowej w Sejmie, Gowin oświadczył, że na temat sprawy gen. Sokołowskiego zna jedynie doniesienia medialne.

- Mogę tylko powiedzieć, że niepokoi mnie - nie tylko, jako polityka, nie tylko jako lidera jednej z partii koalicji rządowej, ale także jako obywatela - niepokoi mnie to, że te relacje między MON a BBN najeżone są takimi trudnościami - ocenił Gowin.

- Mam nadzieję, że uda się to wyeliminować jak najszybciej, bo te sprawy przeciągają się zbyt długo - dodał.

Gen. Sokołowski dowódcą 16. Dywizji Zmechanizowanej został na początku maja 2016 roku, zajmując miejsce gen. Leszka Surawskiego. W przeszłości był zastępcą dowódcy tej dywizji oraz dowodził 25. Brygadą Kawalerii Powietrznej. Ma za sobą służbę w Iraku i Afganistanie. W 2013 roku dowodził Polskim Kontyngentem Wojskowym w Afganistanie. Został odznaczony między innymi Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego.

Działająca w latach 1957-1990 Wojskowa Służba Wewnętrzna (WSW) to wojskowa służba specjalna, będąca instytucją kontrwywiadu wojskowego i służby zabezpieczającej bezpieczeństwo Sił Zbrojnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz utrzymania dyscypliny wojskowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • qwert 2017-10-19 19:24:25
    Gowin ryje w PiSie tak jak rył w PO. Stamtąd go wypieprzyli i tutaj Kaczyński powinien zrobić to samo.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA