REKLAMA

Jarosław Gowin: Konstytucja powinna być możliwie jak najszybciej poprawiona

  • Autor: PAP/JS
  • 03 kwietnia 2017 15:08
Jarosław Gowin: Konstytucja powinna być możliwie jak najszybciej poprawiona Jarosław Gowin przyznaje, że obecny klimat polityczny nie sprzyja zmianom w konstytucji, które powinny nastąpić jak najszybciej. (fot.PTWP)

Konstytucja powinna być możliwie jak najszybciej poprawiona – ocenił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin pytany o powody zignorowania przez rząd 20. rocznicy uchwalenia Konstytucji RP.

• Jarosłąw Gowin przyznał, że obecny klimat polityczny nie sprzyja zmianom konstytucji.

• Jednak - jego zdaniem - warto byłoby jeszcze w tej kadencji powołać komisję konstytucyjną, która mogłaby pracować nad zmianami w ustawie zasadniczej.

• Wicepremier przypomniał, że w latach 2007-2011 stał na czele komisji konstytucyjnej, która miała opracować dodatkowy fragment konstytucji - miał on dotyczyć relacji Polski i Unii Europejskiej.

"Kiedyś z dużą niechęcią głosowałem za tą konstytucją, ale uważałem, że trzeba zerwać z ciągłością prawną, z epoką PRL" - mówił Gowin. "Nie mam wątpliwości od 20 lat - konstytucja powinna być możliwie jak najszybciej poprawiona" - dodał.

Według wicepremiera, konstytucja jest "aktem bardzo rozbudowanym, w wielu obszarach zbyt szczegółowym, bardzo życzeniowym", szczególnie nieprecyzyjnie rozgraniczającym kompetencje władzy wykonawczej.

"To z jednej strony jest kolizja uprawnień premiera i prezydenta, z drugiej strony prezydenta i ministra obrony narodowej" - mówił wicepremier. Jak ocenił, nielogiczne jest to, że zgodnie z konstytucją prezydent z jednej strony ma uprawnienia "raczej symboliczne", a z drugiej strony pochodzi z wyborów powszechnych, więc ma bardzo silny mandat społeczny.

Gowin przyznał, że obecny klimat polityczny nie sprzyja zmianom konstytucji, jednak - jego zdaniem - warto byłoby jeszcze w tej kadencji powołać komisję konstytucyjną, która mogłaby pracować nad zmianami w ustawie zasadniczej.

Wicepremier przypomniał, że w latach 2007-2011 stał na czele komisji konstytucyjnej, która miała opracować dodatkowy fragment konstytucji - miał on dotyczyć relacji Polski i Unii Europejskiej.

"Udało się nam w toku prac w komisji dojść do rozwiązań, które poparły wszystkie kluby parlamentarne, niestety w ostatniej chwili przed wyborami władze poszczególnych partii podjęły decyzję o wycofaniu się z głosowania tego projektu, a szkoda. Myślę, że warto byłoby wrócić do dorobku tamtego zespołu" - powiedział Gowin.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Naród 2017-04-03 23:15:10
    Tylko nie dodawajcie do konstytucji zapisu o przyjaźni z Rosją jak to zrobiliście poprzednio wpisując o przyjaźni ze Związkiem radzieckimREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA