REKLAMA

Jarosław Gowin: Nie zejdziemy z drogi reformowania wymiaru sprawiedliwości

  • Autor: PAP/JS
  • 20 marca 2018 22:21
Jarosław Gowin: Nie zejdziemy z drogi reformowania wymiaru sprawiedliwości Polacy nie "mają najmniejszych powodów, by czuć kompleksy" wobec kolegów z Europy Zachodniej - uważa Gowin (Jarosław Gowin, fot.nauka.gov.pl)

Nie zejdziemy z drogi reformowania wymiaru sprawiedliwości - powiedział wicepremier Jarosław Gowin. Dodał, że być może jakieś nieznaczne korekty obecnie obowiązujących przepisów w przyszłości zostaną wprowadzone.

"My nie zejdziemy z drogi reformowania wymiaru sprawiedliwości (...) Popełniamy błędy, przyznajemy się do tych błędów, potrafimy je skorygować. Być może jakieś nieznaczne korekty obecnie obowiązujących przepisów w przyszłości zostaną wprowadzone" - powiedział Gowin w rozmowie z TVP Info.

We wtorek wiceszef KE Frans Timmermans oświadczył, że wobec Polski procedura z art. 7 będzie kontynuowana. Jak ocenił, Komisja Europejska oczekuje kroków do przodu, konkretnych odpowiedzi z Polski na rekomendacje w sprawie praworządności, a według niego przygotowana przez Polskę biała księga ich nie zawiera.

Jarosław Gowin proszony o komentarz w tej sprawie powiedział, że Timmermansowi "bardzo nie odpowiada samodzielność i zdecydowany marsz ku pełniejszej suwerenności ze strony polskiego rządu. On jest przyzwyczajony, by traktować nowe kraje UE z góry".

Tymczasem - jak mówił Gowin, Polacy nie "mają najmniejszych powodów, by czuć kompleksy" wobec kolegów z Europy Zachodniej.

Czytaj też: MSZ: Polska w odpowiedzi na zalecenia KE zadeklarowała gotowość dalszego dialogu

"Nasza polityka i ranga naszego kraju zarówno historyczna i współczesna sprawiają, że możni UE bardzo uważnie przyglądają się temu, co dzieje w Polsce, i wyraźnie jest im nie w smak nasze dążenie do tego, żeby ocalić prawdziwy charakter integracji europejskiej. UE miała być Europą ojczyzn, a nie Europą jednego biurokratycznego superpaństwa. Na taki scenariusz nasz rząd nigdy się nie zgodzi" - powiedział.

We wtorek mija termin, jaki KE dała władzom Polski na reakcję na grudniowe zalecenia dotyczące m.in. publikowania orzeczeń TK, nierozwiązywania Krajowej Rady Sądownictwa czy nieprzerywania kadencji sędziów Sądu Najwyższego. Z odpowiedzi Warszawy na rekomendacje KE, do których dotarła PAP wynika, że polski rząd nie wycofuje się z żadnych z przyjętych rozwiązań i odrzuca zarzuty stawiane przez KE. Władze w Warszawie deklarują natomiast gotowość do wspólnej oceny rezultatów przyjętych zmian.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

  • obywatek 2018-03-21 13:29:18
    Śmiać się chce "Popełniamy błędy, przyznajemy się do tych błędów, potrafimy je skorygować. Być może jakieś nieznaczne korekty obecnie obowiązujących przepisów w przyszłości zostaną wprowadzone" - powiedział Gowin" - czyli co nagle to po diable a korygowanie błędów : być może?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA