REKLAMA

Jarosław Gowin odpowiada na list studentów i nie wyklucza zmian w Konstytucji

  • Autor: GP
  • 07 stycznia 2016 10:44
Jarosław Gowin odpowiada na list studentów i nie wyklucza zmian w Konstytucji Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego w rządzie PiS. (fot. facebook.com)

Minister nauki i szkolnictwa wyższego odpowiedział na list studentów Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie, w którym to został zapytany o Trybunał Konstytucyjny. Jarosław Gowin odpowiedział, że mimo błędów jakie rząd popełnił w tej sprawie, idea działania rządzącej prawicy jest słuszna. Pisze też o konieczności zmian Konstytucji.

Datowany na 4 stycznia list został opublikowany na stronach portalu 300polityka.pl. Na sześciu stronach tekstu minister Gowin tłumaczy swoje stanowisko wobec TK i sytuacji, której bohaterem stała się ta instytucja.

- Wiele środowisk wyraża niepokój o standardy polskiej demokracji, na straży której powinien stać niezależny TK – zaczyna swój list minister. - Podzielam ten niepokój. Demokracja - żeby nie wyradzać się w tyranię większości - potrzebuje ponad demokratycznych wartości. Wyrazem tych wartości jest (lub powinna być) konstytucja. Demokracja potrzebuje też instytucji, która stoi na straży tych wartości. (...) Ubolewam nad tym, że Trybunał stał się przedmiotem zarówno zakulisowych machinacji politycznych, jak i otwartych gwałtownych konfliktów społecznych, co pozbawia go autorytetu niezbędnego do pełnienia jego misji.

Gowin zaznacza, że w ustawie, która obowiązywała przed nowelizacją wybór sędziów był polityczny, gdy sędziowie powinni być apolityczni. Dalej argumentuje, że twórcy polskiej Konstytucji umniejszyli prawo opozycji w akcie powoływania sędziów TK i atakuje poprzedni rząd. Oskarża PO i PSL o nadużycie swojej pozycji przed wyborami.

- Mam świadomość, że rozwiązania, które zastosowaliśmy (rząd - red.) w ostatnich tygodniach są ułomną i doraźną protezą. Konieczna jest pilna i dogłębna debata nad modelem sądownictwa konstytucyjnego. (...) Może zatem zlikwidujemy TK i zastąpimy go Izbą Konstytucyjną Sądu Najwyższego, gdzie zasiadają naprawdę niezależni od polityków sędziowie?

Jarosław Gowin nie wyklucza zmiany Konstytucji. W tym kontekście padają w liście propozycje Pawła Kukiza i jego formacji Kukiz’15. Złożony przez klub parlamentarny Kukiz'15 projekt zmiany ustawy zasadniczej zakłada wybieranie sędziów większością 2/3 głosów w obecności co najmniej polowy ustawowej liczby posłów, a także rozszerzenie składu Trybunału do 18 sędziów.

Druga propozycja jest podyktowana sporem o skład osobowy TK. W obecnej sytuacji liczy on dokładnie 18 prawników, z których status pięciu jako sędziów jest poddawany w wątpliwość przez większość rządzącą.

- Zamachu na niezależność Trybunału dopuścili się ci, którzy dzisiaj stroją się w szatki jej obrońców, a powstała wskutek ich działań sytuacja wymaga nowych rozwiązań konstytucyjnych – konstatuje kwestię TK minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Jarosław Gowin jest współtwórcą Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie. Był rektorem placówki w latach 2003 do 2011, a osoba patrona szkoły księdza Józefa Tischnera była obiektem publikacji naukowych Jarosława Gowina.

Źródło: facebook.com

Źródło: facebook.com

Źródło: facebook.com

Źródło: facebook.com

Źródło: facebook.com

Źródło: facebook.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA