REKLAMA

Jarosław Gowin: Prezydent nie powinien mieć wpływu na wybór szefa MON

  • Autor: PAP/JS
  • 18 września 2017 20:28
Jarosław Gowin: Prezydent nie powinien mieć wpływu na wybór szefa MON Jarosław Gowin uważa, że co do współpracy prezydenta Dudy i pana ministra Macierewicza: konstytucja pozostawia wiele do życzenia (Jarosław Gowin, fot. nauka.gov.pl)

Prezydent nie powinien mieć wpływu na wybór szefa MON, bo w Polsce mamy ustrój parlamentarno-gabinetowy; natomiast każdy minister obrony narodowej powinien w zgodzie z konstytucją starać się jak najlepiej współpracować z głową państwa - ocenił wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin.

Gowin był pytany w RMF FM, czy prezydent powinien mieć wpływ na wybór ministra obrony.

"Nie. W Polsce mamy, przynajmniej do tej pory, ustrój parlamentarno-gabinetowy i to premier ma suwerenną decyzję, co do składu rządu. Natomiast każdy minister obrony narodowej powinien w zgodzie z konstytucją starać się jak najlepiej współpracować z głową państwa, bo to prezydent jest zwierzchnikiem sil zbrojnych" - odpowiedział minister.

Pytany, czy gdyby to on został ministrem obrony, rząd "miałby dzisiaj jeden kłopot mniej i nie byłoby tarć między ministrem obrony a pałacem prezydenckim", wicepremier odparł, że trudno w tej sprawie spekulować.

"Ja oczywiście jestem zupełnie innym typem polityka niż Antoni Macierewicz. Jestem nastawiony na dialog i szukanie kompromisu, a w mniejszym stopniu na takie zdecydowane forsowanie własnego stanowiska, oczywiście po dogłębnym przemyśleniu tego stanowiska przez pana ministra Macierewicza. Ale takie spekulacje nie mają sensu" - ocenił wicepremier.

Pytany, czy te tarcia są dlatego, że to właśnie Antoni Macierewicz i jego ambicje osobiste są kłopotem, Gowin odparł: "Jestem ministrem nauki szkolnictwa wyższego i jestem z tego bardzo zadowolony. Myślę, że środowisko akademickie też tak bardzo nad tym faktem nie ubolewa".

"Co do współpracy prezydenta Dudy i pana ministra Macierewicza: konstytucja pozostawia wiele do życzenia, jeżeli chodzi o rozgraniczenie kompetencji głowy państwa i ministra obrony narodowej. To jeden z ważnych argumentów, żeby konstytucję zmienić. Natomiast liczę na to, że pan minister Macierewicz i Biuro Bezpieczeństwa Narodowego dojdą do porozumienia - oby jak najszybciej" - dodał Gowin.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA