REKLAMA

Jarosław Gowin: rozwiążemy problem z ustawą o IPN

  • Autor: PAP/PSZ
  • 25 kwietnia 2018 08:20
Jarosław Gowin: rozwiążemy problem z ustawą o IPN Jarosław Gowin jest optymistą w kwestii relacji polsko-żydowskich (fot. Youtube)

Ustawa o IPN na pewno nie będzie dzieliła narodów: polskiego i żydowskiego, nie będzie też źródłem kontrowersji między Polską a USA - powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin po spotkaniu z dyrektor Muzeum Holokaustu Sarą Bloomfield.

  • Nowelizacja ustawy o IPN wywołała gwałtowny protest środowisk żydowskich.
  • Pojawiły się m.in. argumenty, że nowe prawo zagraża wolności badań naukowych.
  • Obecnie kontrowersyjne przepisy ustawy bada Trybunał Konstytucyjny.

W kolejnym dniu wizyty w Stanach Zjednoczonych, wicepremier Gowin oraz polska delegacja, spotkali się 24 kwietnia w Waszyngtonie z dyrektor Muzeum Holokaustu Sarą Bloomfield.

"Rozmawialiśmy również o nowelizacji ustawy o IPN. Muszę powiedzieć, że pani dyrektor Bloomfield z dużą delikatnością wskazywała na niepokój strony żydowskiej i również naukowców przed skutkami tej ustawy" - powiedział Gowin dziennikarzom po spotkaniu z dyrektor muzeum.

Jak dodał, w trakcie rozmowy, wicepremier wyjaśniał intencje polskiego rządu w związku z tą ustawą.

"Przekonywałem panią dyrektor, że intencje polskiego rządu są jednoznaczne - chcemy walczyć wyłącznie z kłamstwami na temat zbiorowej odpowiedzialności Polaków, polskiego państwa za współudział w Holokauście. Przekonywałem ją również, że ta ustawa w niczym nie zagraża wolności słowa, wolności świadectwa tych, którzy przeżyli Holokaust, a także nie ogranicza w żaden sposób wolności badań naukowych" - tłumaczył Gowin.

Czytaj także: Kongres USA przyjął ustawę JUST ws. mienia ofiar Holokaustu

Przyznał, że po stronie Polski "jest pewien problem do rozwiązania". "Rozwiążemy ten problem. Ta ustawa na pewno nie będzie dzieliła narodów polskiego i żydowskiego, nie będzie też źródłem kontrowersji między Polską a Stanami Zjednoczonymi" - zaznaczył.

Dodał, że poinformował Bloomfield o tym, iż rząd polski w sprawie tej ustawy czeka na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego.

"Wierze, że Trybunał Konstytucyjny przedstawi taką interpretację, wiążącą interpretację ustawy, która uspokoi badaczy, czy środowiska żydowskie na całym świecie" - powiedział.

Nowelizację ustawy o IPN prezydent podpisał 6 lutego, a następnie w trybie kontroli następczej skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent chce, by Trybunał zbadał, czy przepisy noweli ustawy o IPN nie ograniczają w sposób nieuprawniony wolności słowa oraz kwestię tzw. określoności przepisów prawa.

Polska delegacja zapaliła w muzeum świece upamiętniające ofiary Holokaustu, a także odwiedził nową ekspozycję poświęconą Janowi Karskiemu.

Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie jest poświęcone ludziom z całego świata, którzy mieli odwagę przeciwstawić się nienawiści, ludobójstwu, jak również wszystkim tym, którzy stoją na straży ludzkiej godności i działają na rzecz wzmacniania demokracji. Muzeum zostało otwarte 26 kwietnia 1993 roku.

Wśród eksponatów znajduje się ponad 8 tys. znalezisk archeologicznych i dzieł sztuki (pracy ręcznej), 20 milionów materiałów archiwalnych, ponad 7 tys. dzieł historii mówionej oraz 630 godzin filmów historycznych i dokumentalnych.

Po południu czasu miejscowego wicepremier oraz polska delegacja przyleciała do Nowego Jorku, gdzie przed siedzibą Konsulatu Generalnego złożono kwiaty na ławeczce Jana Karskiego w związku z rocznicą jego urodzin. Wieczorem wicepremier spotka się z Fundacją Kościuszkowską.

W środę wicepremier Gowin uda się do Houston.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA