REKLAMA

Jarosław Gowin zapowiada zmiany w kredytach studenckich

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 12 kwietnia 2016 07:35
Jarosław Gowin zapowiada zmiany w kredytach studenckich Studenci oraz doktoranci będą mogli wybrać jedną z czterech dostępnych rat (fot. nauka.gov.pl

• W ubiegłym tygodniu w Jastrzębiej Górze odbyła się 22. Krajowa Konferencja Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.
• W spotkaniu z przedstawicielami samorządów studenckich wziął udział Jarosław Gowin – minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Zorganizowane przez Parlament Studentów RP spotkanie rozpoczęła debata, w której minister nauki odnosił się m.in. do najważniejszych przedsięwzięć realizowanych w najbliższym czasie przez resort. Jednym z nich była kwestia kredytów studenckich.

Kredyty studenckie to popularne źródło pomocy dla studentów borykających się z problemami finansowymi. Dotychczasowe przepisy utrudniały ich uzyskanie. Minister Gowin opowiedział o zmianach, które znalazły się w rozporządzeniu opracowywanym przez MNiSW.

- Kredyty będą przyznawane szybciej o trzy miesiące – mówił Jarosław Gowin. – Wprowadzimy możliwość przyjmowania wniosków już w wakacje, bezpośrednio po maturze – to był duży problem dla części chętnych na studia z mniej zamożnych rodzin, że musieli najpierw zainwestować, a dopiero potem dostawali te kredyty niejako wstecz – wyjaśniał minister.

Same kredyty będą również bardziej elastyczne niż do tej pory. Studenci oraz doktoranci będą mogli wybrać jedną z czterech dostępnych rat. Podstawowa pozostanie niezmieniona i wyniesie 600 zł. Studenci będą mogli ją jednak obniżyć do 400 zł lub podwyższyć do 800 lub 1000 zł.

Projekt zmian znajduje się na etapie konsultacji publicznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA