REKLAMA

Jarosław Kaczyński: Chcemy bliskich relacji Wielkiej Brytanii z UE

 • Autor: PAP/JS
 • 23 marca 2017 16:58
Jarosław Kaczyński: Chcemy bliskich relacji Wielkiej Brytanii z UE Rozmowy Kaczyńskiego i May są zaplanowane na godz. 15.45 czasu lokalnego (godz. 16.45 w Polsce) w czwartek (fot.wybierzpis.org.pl)

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział przed spotkaniem z brytyjską premier Theresą May w Londynie, że "bardzo chciałby, by Wielka Brytania utrzymała ścisłe związki z UE, z Europą".

• Prezes PiS powiedział, że spotyka się z szefową brytyjskiego rządu jako liderką Partii Konserwatywnej.

• "Szefowie partii, którzy są w jednej rodzinie partii europejskiej, w EKR (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy - red), po prostu rozmawiają ze sobą" - podkreślił.

• Oprócz tematu Brexitu, podczas rozmowy z May, prezes PiS chce poruszyć kwestie bezpieczeństwa i współpracy w ramach NATO.

Jak dodał, spotyka się z szefową brytyjskiego rządu jako liderką Partii Konserwatywnej.

Kaczyński wypowiedział się dla polskich mediów po rozmowach z wąskim gronem przedstawicieli środowisk polonijnych w Wielkiej Brytanii, do których doszło wczesnym popołudniem w Ambasadzie RP w Londynie.

Rozmowy Kaczyńskiego i May są zaplanowane na godz. 15.45 czasu lokalnego (godz. 16.45 w Polsce) w czwartek. Spotkanie zostało przełożone ze środy z powodu zamachu terrorystycznego w pobliżu brytyjskiego parlamentu.

"Żałujemy decyzji brytyjskiej (o wyjściu z UE - red), ale bardzo chcielibyśmy, by Wielka Brytania utrzymała ścisłe związki z UE, z Europą" - mówił Kaczyński dziennikarzom po spotkaniu z Polonią, jadąc na spotkanie z szefową brytyjskiego rządu.

"Szefowie partii, którzy są w jednej rodzinie partii europejskiej, w EKR (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy - red), po prostu rozmawiają ze sobą" - podkreślił, pytany, czy jego spotkanie z May nie podważa pozycji premier Beaty Szydło.

"Pani premier jest premierem, szefem rządu, ja jestem szefem partii rządzącej. Po prostu to jest sytuacja, która prowadzi do tego, że czasem także szefowie partii rządzącej z innymi szefami partii rządzącej rozmawiają. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego" - zaznaczył.

Towarzyszący prezesowi PiS wicemarszałek Senatu Adam Bielan dodał, że Kaczyński "złoży osobiście wyrazy współczucia i solidarności w tych trudnych dla wszystkich Brytyjczyków chwilach".

Jak podkreślił, w planach są także rozmowy na temat bezpieczeństwa i współpracy w ramach NATO, a także konsekwencji Brexitu dla blisko miliona Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. "To jest bardzo ważne, żeby w trakcie tych negocjacji utrzymać wszystkie przywileje, którymi Polacy się cieszą na Wyspach Brytyjskich" - zaznaczył.

"W dzisiejszym świecie, szczególnie w Unii Europejskiej, wykorzystuje się różne kanały dyplomatyczne. Bardzo ważną rolę odgrywa dyplomacja międzyparlamentarna, międzypartyjna i jeżeli Grzegorz Schetyna może spotykać się z Angelą Merkel, to Jarosław Kaczyński może również się spotykać z Theresą May" - powiedział Bielan.

Prezes PiS i wicemarszałek Bielan planują powrót do Polski jeszcze w czwartek wieczorem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • wszystko byle nie pis 2017-03-23 17:56:24
  Niech sobie rozmawia na tematy partyjne czyt.niech się uczy od Brytyjczyków, a nie uprawia polityki zagranicznej Polski, w której ponad 3/4 społeczeństwa jest mu przeciwna i którą gardzi i obraża!!!
 • Cyborg28 2017-03-23 17:44:18
  Panu prezesowi J. Kaczyńskiemu znacznie łatwiej byłoby funkcjonować w sprawach międzynarodowych, gdyby nie ograniczał się do przewodzenia zwycięskiej partii, a objął funkcję premiera, gdyż politycy zachodni tylko do takich rozwiązań są przyzwyczajeni.
 • Polak 2017-03-23 17:42:59
  Nie głosowałem na niego, nie chcę i nie życzę sobie, by ten śmieć rozmawiał na temat Polaków w UK! Kto dał mu na to mandat?? Od tego są odpowiedni przedstawiciele UE, a nie zarozumiały prezesik swojej kompromitującej się partii ćwierćinteligentów!!! Niech sobie do San Escobaru jedzie się mądrzyć!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA