REKLAMA

Jarosław Kaczyński: Nie jest w interesie Polski, by ktoś taki jak Tusk był przewodniczącym RE

 • Autor: PAP/JS
 • 16 lutego 2017 21:22
Jarosław Kaczyński: Nie jest w interesie Polski, by ktoś taki jak Tusk był przewodniczącym RE Jarosław Kaczyński (fot.beatamazurek.com.pl)

• Nie jest w interesie Polski, by ktoś taki był przewodniczącym Rady Europejskiej - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński o Donaldzie Tusku.
• Zarzucił Tuskowi m.in. angażowanie się w sprawy kraju w "sytuacjach w najwyższym stopniu wątpliwych".

W wywiadzie dla TVP3 Białystok Kaczyński był pytany m.in. o publikację brytyjskiego dziennika "Financial Times", który napisał, że kandydatura Donalda Tuska na drugą kadencję przewodniczącego Rady Europejskiej zyskuje szerokie wstępne poparcie w UE, ale niechęć ze strony Polski może przekreślić jego szanse.

"To, co byłoby rutynową decyzją o przedłużeniu o 2,5 roku (kadencji Tuska), okazało się sprawą nadzwyczaj sporną z powodu toksycznych relacji Tuska z liderem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim" - pisze dziennik. Powołując się na dwóch wysokich rangą dyplomatów z UE, "FT" pisze, że Kaczyński odmówił ostatnio poparcia reelekcji Tuska w prywatnych rozmowach, w tym podczas spotkania z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. "Zamiast tego zasugerował, że Polska może wystawić europejski nakaz aresztowania Tuska" - podał dziennik.

W czwartek na koncie Tuska na Twitterze pojawił się wpis: "I ładnie to tak na Polaka Niemcom donosić?:)".

Prezes PiS pytany w telewizyjnym wywiadzie o to, że według publikacji "FT" miał powiedzieć kanclerz Niemiec, że nie będzie poparcia dla Donalda Tuska na drugą kadencję na stanowisku szefa Rady Europejskiej odpowiedział: "To jest prawda, rzeczywiście to jest polityk, który bardzo intensywnie angażuje się w polskie sprawy i to w sytuacjach w najwyższym stopniu wątpliwych".

"Takich jak to, co ja nazwałem +puczem+ i nie wycofuję się z tej nazwy. Polityk, który nam szkodzi, np. sprawa tych 250 tys. euro za każdego nieprzyjętego uchodźcę, czyli wziąwszy pod uwagę zobowiązania pani Kopacz, to byłoby 3 mld euro dla Polski, i wiele innych posunięć, to trudno żebyśmy kogoś takiego akceptowali" - powiedział Kaczyński na antenie TVP3 Białystok.

Szef PiS zarzucił Tuskowi także psucie "polskiego dyskursu politycznego" po objęciu stanowiska premiera "a nawet i wcześniej". "Tą agresją, której był propagatorem i tym twierdzeniem, że pewna część Polaków nie ma praw politycznych - te słynne moherowe berety w istocie do tego się sprowadzały" - mówił lider PiS.

"Później była wojna z prezydentem i jego moralna, podkreślam, moralna odpowiedzialność za katastrofę smoleńską jest oczywista, są sprawy do wyjaśnienia jeśli chodzi już o aspekty prawne tego, co działo się przed katastrofą i tego, co działo się po katastrofie smoleńskiej, wreszcie i są inne sprawy" - dodał Kaczyński.

Powiedział, że to wszystko to "taki pakiet", z którym "naprawdę nie można być przewodniczącym Rady Europejskiej, jeżeli Rada Europejska ma być organem, który w sytuacji kryzysu Unii działa dobrze i działa po to, żeby Unia z tego kryzysu wyszła".

"To jest w interesie Polski, żeby UE wyszła z tego kryzysu, ale nie jest w interesie Polski, żeby ktoś taki był jej przewodniczącym" - dodał Kaczyński.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • maxx 2017-02-17 15:26:44
  Jarek tak ma byc zdrajcy po kod nowoczesna do pisuaru....
 • antoni antczak 2017-02-17 14:26:14
  Szkolony w stasi ,mało kto wie.To zwykły pro niemiecki agent . 8 lat rządów po psl wychodzi na wierzch miesiąc po miesiącu.Jego prawdziwe nazwisko to dawid dehl.
 • Dementor 2017-02-17 13:23:37
  Do Zofia lat 82: 82 to jak sądzę wiek. Wybaczam bo w tym wieku można już nie mieć kontaktu z rzeczywistością i pisać oczywiste głupoty. Serdecznie jednak namawiam na udanie się do lekarza neurologa.
 • Zofia lat 82 2017-02-17 11:40:08
  Popieram całą mocą stanowisko Prezesa PiS w tej sprawie. Ile nam w UE zaszkodził ten szkodnik to przecież wiadomo. A jak nas wcześniej urządził, przez 8 lat swoich rządów, to większość społeczeństwa odczuwa na własnej skórze. Najlepiej byłoby gdyby podpisał "folkslistę" i pozostał w Niemczech.
 • Ptasiek z ZOO 2017-02-17 09:21:46
  Nie jest w interesie Polski aby taki ...... jak Kaczyński zajmował jakiekolwiek publiczne stanowisko.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA