REKLAMA

Jarosław Kaczyński: Nie ma normalnej opozycji w Polsce

 • Autor: PAP/AT
 • 06 lutego 2017 07:09
Jarosław Kaczyński: Nie ma normalnej opozycji w Polsce Nie można się ciągle przejmować tym, co opowiada opozycja - mówi prezes PiS (Jarosław Kaczyński, fot. wikimedia.org)

• Dramat obecnego systemu politycznego w 2017 r. wynika z tego, że nie ma normalnej opozycji - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.
• Obecna opozycja pełni wyłącznie funkcję destrukcyjną, w tej sytuacji, będąc poza rządem, sam powinienem być opozycją, elementem kontrolno-krytycznym - dodał Kaczyński.

Zdaniem Kaczyńskiego dramat obecnego systemu politycznego w 2017 r. wynika z tego, że nie ma normalnej opozycji. "Opozycja totalna to nie jest opozycją, która odgrywa rolę kontrolno-korekcyjną. To jest taka opozycja, która pełni funkcję wyłącznie destrukcyjną, i w tej sytuacji mam poczucie, że będąc poza rządem, sam powinienem być opozycją, elementem kontrolno-krytycznym. Gdyby była inna opozycja, zwalniałaby mnie z tego obowiązku" - powiedział w wywiadzie dla tygodnika "Do Rzeczy".

Według niego nie można się ciągle przejmować tym, co opowiada opozycja, "bo to są w ogromnej części rzeczy oderwane od rzeczywistości i niekiedy absurdalne z punktu widzenia tego, co się działo w ciągu ostatnich 10 lat". "Ostatnio usłyszałem, jak Rafał Trzaskowski wytykał któremuś z naszych posłów, że to jest śmieszne, iż ciągle odwołujemy się do tego, co działo się za ich rządów. Szkoda, że sam zapomniał, iż Platforma w ciągu swoich ośmiu lat ciągle odwoływała się do naszych dwóch lat rządów" - zaznaczył prezes PiS.

Czytaj też: Opozycja stosuje liberum veto, nie pozwolimy na to

Kaczyński odniósł się także do krytycznych głosów opozycji ws. pomysłu PiS o utworzeniu metropolii warszawskiej. "Ta krytyka, zwłaszcza formułowana przez Platformę, która od lat mówi o potrzebie budowania metropolii, jest dosyć zabawna. Każde nasze działanie bez względu na to, czy jest słuszne i potrzebne czy nie, spotka się z krytyką i zarzutami, że mamy jak najgorsze intencje. Czy z tego względu mamy zaprzestać realizacji pomysłów, które uznajemy za konieczne z punktu widzenia samorządu i rozwoju kraju?" - pytał.

"Ten sam zarzut, że chodzi przede wszystkim o interes polityczny, pojawia się przy okazji pomysłu ograniczenia kadencyjności wójtom, burmistrzom i prezydentom miast. To jest sprawa omawiana w Polsce, nie tylko w naszej partii, od przeszło 10 lat. My w końcu na to się zdecydowaliśmy, bo doszliśmy do wniosku, że patologizacja sporej części samorządów zaszła tak daleko, iż trzeba to w końcu przeciąć. I w ten sposób to przecinamy. Warto, żebyśmy zdali sobie sprawę, że są wciąż w Polsce gminy, w których do dziś rządzą ci sami ludzie, którzy w 1973 r., będąc młodymi działaczami partii, zostawali naczelnikami tych gmin. To nie jest normalne" - uważa Kaczyński.

Dopytywany, dlaczego PiS upiera się, by wprowadzić te zmiany już od najbliższych wyborów, tak by kandydować nie mogli ci, którzy dziś sprawują władzę drugą kadencję, odpowiedział: "ponieważ, nie widzę powodu, dla którego mielibyśmy powstrzymywać w tej chwili w Polsce proces przemian, oczyszczania państwa, reorganizacji, doprowadzenia do tego, że definicja o Polsce, jako kupie kamieni przestanie być aktualna i odpowiadać rzeczywistości". "Polskę trzeba radykalnie przebudować i konstrukcja ustroju posttotalitarnego musi być ostatecznie odrzucona. Chociaż, oczywiście, projekt zapewne będzie oceniał Trybunał Konstytucyjny i jego opinia będzie decydująca. (...)" - dodał lider PiS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • prawica 2017-02-14 08:23:11
  Do wszystkowiedzą: Złodzieje i oszuści najcięższego kalibru przestępcy słuszne zważyliście" wszyscy wszystko wiedzą" jako uczciwy nie obawiam się żadnych zarzutów, czas Waszej kasty przestępczej dobiega końca. Rozumiem że jesteś jego kurwą-męską czy dziwką-pospolitą-bolszewicką. Lektura: Senator Józef Zając definitywnie pożegnał się z PSL i wstąpił do klubu PiS WW Kurier Lubelski –Komentarze. Nowa Prawica Chełm Bez Kłamstw konserwatyzm podziemny front artykuł 12678.
 • wszyscywszystkowiedzą 2017-02-12 16:03:40
  Do PiS Hańba Wstyd!: Po uważnym przeczytaniu twoich wypocin wyraźnie widać, że chciałbyś być na miejscu Zająca ale się nie udało, bo Mu nie dorosłeś. Dlatego wyżywasz się na PiS-ie, bo twoi koledzy, też cię "wykolegowali". Tacy jak ty, to pieski-kundelki, które szczekają a KARAWANA idzie dalej. Musiałbyś być orłem aby to z góry zobaczyć. Ale ty jesteś tylko nędznym kundlem, który szczeka na Polskę - pewnie nie twoją ojczyznę.
 • PiS Hańba Wstyd! 2017-02-06 08:00:27
  Efekty wieloletnich działań o charterze przestępczym. PiS również niema czym się pochwalić przyjmując najcięższego kalibru przestępców do grona prawicy z PSL obcując im abolicje na wyłudzone miliony z środków Unijnych w największej w historii aferze gruntowej. Senator Józef Zając żydowski pomiot złodziejski prywatne wybudował obiekty na najcenniejszych gruntach rolnych dawnego PGR z wyposażeniem liczonym milinach obok lotniska obręb Gminy Chełm, Deputycze Królewskie, Powiat Chełmski, Województwo Lubelskie. Wnioski: PiS zorganizowana grupa przestępcza.
 • wrth 2017-02-06 07:49:05
  Kaczyński powinien założyć PiS Opozycja i wtedy byłaby to właściwa opozycja :-) Niezły mamy tu polewREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA