REKLAMA

Jarosław Kaczyński spotka się z premierem Orbanem

  • Autor: PAP/em
  • 06 stycznia 2016 13:18
Jarosław Kaczyński spotka się z premierem Orbanem Jarosław Kaczyński (fot. pixabay.com/ CC0 Public Domain)

Szef PiS Jarosław Kaczyński ma w środę (6 stycznia) spotkać się z szefem węgierskiego FIDESZ-u i premierem Węgier Viktorem Orbanem - dowiedziała się PAP w kierownictwie PiS.

"Ma to być spotkanie szefów dwóch prawicowych partii - Jarosława Kaczyńskiego z PiS i Viktora Orbana z FIDESZ-u" - powiedział PAP w środę (6 stycznia) polityk PiS, nie chciał on jednak zdradzić tematyki rozmów.

Jak dodał, o spotkaniu rozmawiało w ostatnich dniach kierownictwo partii.

Według informatorów PAP do spotkania ma dojść na południu Polski. Jak podają media, może chodzić o zamek w Niedzicy (woj. małopolskie).

Jak podała TVN24, powołując się na węgierski portal vs.hu, doniesień o spotkaniu nie potwierdza rzecznik węgierskiego rządu, który tłumaczy, że może rozmawiać jedynie o oficjalnych wyjazdach Victora Orbana.

Z kolei "Budapest Business Journal" podaje na swej stronie internetowej, że szef rządu w Budapeszcie ma przyjechać do Polski na zaproszenie PiS i ma się też spotkać z premier Beatą Szydło.

Media donoszą, że w związku z prywatnym charakterem wizyty Orbana do spotkania nie dojdzie w Warszawie, ale w jednym z ośrodków wypoczynkowych na południu Polski.

Węgierskie media podkreślają, że nieznane są tematy rozmów, jakie będą poruszane przez polityków, jednak portal "Hungary Today" zwraca uwagę, że do spotkania ma dojść zaplanowanymi na czwartek rozmowami szefa węgierskiego rządu z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem. Według portalu Budapeszt i Warszawa mogą rozmawiać nad wspólnym stanowiskiem względem polityki Londynu.

Jednym z kluczowych projektów rządu Camerona jest ograniczenia dostępu do świadczeń społecznych dla obywateli państw Unii Europejskiej w trakcie pierwszych czterech lat pobytu w Wielkiej Brytanii. W grudniu przeciwko takiemu rozwiązaniu opowiedziała się premier Szydło.

Władze Wielkiej Brytanii planują także najpóźniej na 2017 rok referendum w sprawie pozostania tego kraju w Unii Europejskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Krakus 2016-01-06 16:18:52
    Kiedy Orban "poprosi" o zwrot Polskiego Spisza Państwu Węgierskiemu? Do 1918 Niedzica i przyległe wioski należały do Królestwa Węgierskiego. "Bratanki" dwa razy próbowały zrobić rozbiór Polski - w 1660 w Radnot podpisali stosowny traktat ze Szwecją i Brandenburgią ale w końcu im się nie udało. Jakoś dziwnie antywęgierscy byli Czarniecki, Lubomirski czy Potocki. W 1769/1772 pretensje terytorialne "Bratanków" były prawnym uzasadnieniem Pierwszego Rozbioru. w 1902 chcieli nam zabrać Morskie Oko - bronili go W. Zamojski i O.Balzer na czele górali z Bukowiny. Orban i Jobbik otwarcie wrócili do węgierskiego szowinizmu. Z punktu widzenia naszej racji stanu lepszy jest otwarty wróg niż węgierski "przyjaciel".REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA