Pamięć o tych, którzy odeszli jest ważna dla ich najbliższych, ale i dla wspólnoty, która musi trwać i opierać się o wartości - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński, który w Starachowicach uczestniczył we mszy odprawionej z okazji czwartej rocznicy śmierci jego matki, Jadwigi.
Matka prezesa PiS oraz nieżyjącego prezydenta Lecha Kaczyńskiego pochodziła ze Starachowic (Świętokrzyskie). W mieście tym wychowywała się, na Kielecczyźnie spędziła okupację.
Mszę św. odprawiono w kościele p.w. Wszystkich Świętych. Po nabożeństwie prezes PiS złożył kwiaty pod tablicami upamiętniającymi matkę oraz pod tablicą upamiętniającą brata i pozostałe ofiary katastrofy smoleńskiej. Tablice znajdują się w Panteonie Pamięci Narodu Polskiego, zlokalizowanym przy parafii.
Kaczyński w wystąpieniu, skierowanym do mieszkańców Starachowic dziękował za pamięć, która - jak mówił - jest ogromnie ważna.
"Ci którzy odchodzą, pozostają zwykle w pamięci bliskich, niektórzy także w tej pamięci szerszej, publicznej (…) która znajduje wyraz w różnego rodzaju aktach, które w przestrzeni publicznej przypominają o tych, których kochamy. Właśnie z tego rodzaju aktami mamy tutaj do czynienia. Są ważne - dla najbliższych, dla wspólnoty, która przecież musi zawsze iść dalej, musi trwać, musi budować swoje perspektywy, musi opierać się o wartości. A tymi, którzy te wartości wprowadzają w życie, którzy je w sobie noszą i czynią je praktyczną zasadą swojego działania, są właśnie ludzie" - mówił Kaczyński.
Jak podkreślił, jego matka była skromnym człowiekiem. "Była kimś, kto pokazał w ciągu tych 86 lat (…) że w trudnych, bardzo trudnych czasach, można żyć uczciwie, można wypełniać swoje obowiązki wobec wspólnoty, wobec ojczyzny, wobec rodziny (…) i mimo wszystko można trwać (…)" - mówił.
Kaczyński dodał, że kilka dni przed śmiercią jego matka powiedziała, że pokolenie II wojny światowej - do którego należała - nie miało szczęścia.
"Temu pokoleniu przyszło przez pół wieku żyć w czasach bardzo, bardzo trudnych. Ale można było - i moja mama jest tego przykładem - żyć uczciwie: działać w konspiracji, po wojnie w Sodalicji Mariańskiej, i nie wchodzić w żadne układy z tą władzą, która nie reprezentowała polskich interesów, która została narzucona z zewnątrz, uczciwie uczyć młodzież, uczciwie wykonywać zadania w pracy naukowej - pisać książki, które prawdziwie oddawały to, co miało być w nich opisane (…)"- podkreślił Kaczyński.
Jak ocenił, była jedną z wielu jej rówieśników, którzy - najpierw walcząc w konspiracji - po II wojnie światowej "w ogromnej większości potrafili zachowywać się przyzwoicie, potrafili dobrze żyć". "Pamięć o niej jest także pamięcią o tych innych, o wszystkich którzy trwali, którzy walczyli, dzięki którym dzisiaj tu jesteśmy, jesteśmy w wolnej Polsce" - powiedział.
Przed nabożeństwem prezes PiS odsłonił w mieście tabliczkę z nazwą ulicy imienia Jadwigi Kaczyńskiej - to odcinek dawnej ulicy Józefa Krzosa, zaczynający się przy Rondzie Lecha Kaczyńskiego. "To dla mnie przeżycie wielkie i bardzo pozytywne (…) Pamięć o mamie i o bracie to jest coś, co pozostanie zawsze dla mnie najcenniejsze, najdroższe, związane z jednej strony z bólem, ale z drugiej strony także ze świadomością, że były to osoby, które na różne sposoby, ale przyczyniły się do dobra Rzeczpospolitej (…)" - powiedział Kaczyński.
Decyzję o nadaniu ulicy imienia Jadwigi Kaczyńskiej, w październiku ub.r. podjęli radni Starachowic, podejmując uchwały o zmianie nazw kilkunastu ulic w związku z tzw. "ustawą dekomunizacyjną".
Podczas poniedziałkowej wizyty w Starachowicach prezes PiS złożył także kwiaty przy Pomniku Katyńskim na Skwerze Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Przy monumencie zmówiono także modlitwę.
Jadwiga Kaczyńska urodziła się 31 grudnia 1926 r. w Starachowicach, jako córka inżyniera budownictwa - Aleksandra Jasiewicza i Stefanii z Szydłowskich. W Starachowicach rodzina przebywała także w czasie wojny.
Kaczyńska w czasie okupacji hitlerowskiej była sanitariuszką Szarych Szeregów na Kielecczyźnie. Według not biograficznych, które ukazywały się w mediach, wstąpiła do konspiracyjnego harcerstwa w 1941 r., miała wówczas 14 lat; nadano jej pseudonim Bratek, należała do zastępu Zioła, zrzeszającego łączniczki. Po przyspieszonym kursie medycznym skierowano ją do pracy w starachowickim szpitalu, gdzie trafiali żołnierze ranni w akcji Burza. Kaczyńska ukończyła starachowickie I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki.
Jadwiga Kaczyńska była filologiem; pracowała w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, przez kilka lat uczyła języka polskiego.
Kaczyńska napisała obszerną monografię bibliograficzną poświęconą Janowi Józefowi Lipskiemu, zmarłemu w 1991 r. opozycjoniście, krytykowi i historykowi literatury; znała go dobrze, bo przez wiele lat pracowała z nim w IBL PAN. Napisała także wstęp do "Niemców" Leona Kruczkowskiego, a w 1992 r. wydała monografię tego pisarza. Była także współautorką "Słownika pseudonimów pisarzy polskich XV wieku - 1970 rok".
Zmarła w Warszawie 17 stycznia 2013 r. Została pochowana w rodzinnym grobowcu na warszawskich Starych Powązkach. W styczniu 2013 r. radni Starachowic jednogłośnie przyjęli uchwałę o przyznaniu Jadwidze Kaczyńskiej honorowego obywatelstwa miasta.



Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PRZECZYTAJ TAKŻE
- 18:11 Premier Morawiecki: zbudujemy model państwa solidarnościowego
- 16:40 SLD ogłosił liderów list wyborczych do sejmiku zachodniopomorskiego
- 15:11 "WOT to doskonałe uzupełnienie wojsk operacyjnych"
- 13:38 SLD chce powalczyć o wyborców PiS
- 09:07 Prezydent Czech z wizytą u komunistów
- 08:58 Dziesiątki tysięcy osób demonstrowało na Węgrzech
- 08:50 Obława ABW na neofaszystów
- SB21:02 Tym zajmie się Komitet Społeczny Rady Ministrów
- SB18:48 Szef MON przyznaje: nagrody były błędem
- SB17:06 Sojusz przeciwko USA okazał się kompletną klęską
- 1 "Gazeta Polska": Wpływowe powiązania "hien rynkowych"
- 2 CBA zatrzymało byłego ministra sprawiedliwości
- 3 "Piątka Morawieckiego" to plan na najbliższe miesiące. Wkrótce...
- 4 Szef MON zapowiada patriotyczne ławki na 100-lecie niepodległości
- 5 Tak głosują bogaci i biedni. Różnice są ogromne
- 6 Zniesienie wiz do USA możliwe jeszcze w tym roku
- 7 Polska naruszyła prawo. Jest wyrok Trybunału ws. Puszczy Białowieskiej
- 8 Marek Zagórski. Kim jest nowy minister cyfryzacji?
- 9 Beata Szydło mówi, kiedy rząd przedstawi propozycję podwyżki emerytur
- 10 Poseł PO Gawłowski aresztowany na trzy miesiące
- 1 Wybory 2020: Donald Tusk kandydatem PO na prezydenta Polski?
- 2 Jarosław Kaczyński zapowiedział projekt ustawy obniżającej pensje posłom
- 3 Nieoficjalnie. Ustawa o IPN zamknęła Dudzie i Morawieckiemu wstęp do Białego...
- 4 Beata Szydło tłumaczy nagrody dla ministrów: To były oficjalne nagrody z...
- 5 Sejm, Senat, rząd, ministerstwa: kalendarium wydarzeń 16-22 kwietnia 2018 r.
- 6 Sondaż: Polacy nie wierzą w tezę o zamachu smoleńskim
- 7 Zdzisław Krasnodębski: Donald Tusk nie jest zagrożeniem dla PiS
- 8 Donald Tusk: PiS nie jest na wieki wieków
- 9 Konwencja: PiS zaprezentuje nowe propozycje dla Polaków
- 10 Dzieci cudzoziemców nie będą uczyć się w polskich szkołach?
Skomentuj