REKLAMA

Jarosław Wieczorek został wojewodą śląskim

  • Autor: PAP/GP
  • 08 grudnia 2015 13:22
Jarosław Wieczorek został wojewodą śląskim Wojewoda śląski w rzędzie Beaty Szydło, Jarosław Wieczorek (fot. jaroslawwieczorek.p)

Jarosław Wieczorek został wojewodą śląskim. Będzie urzędował w Katowicach.

Gliwicki radny, przedsiębiorca, członek zarządu zrzeszającego miasta aglomeracji katowickiej Górnośląskiego Związku Metropolitalnego Jarosław Wieczorek (PiS) został powołany na stanowisko wojewody śląskiego. Zastąpi Piotra Litwę, który pełnił ten urząd od marca 2014 r.Wieczorek pochodzi z Gliwic, ma 35 lat. Ukończył Uniwersytet Śląski, jest przedsiębiorcą, prezesem spółki kapitałowej i działaczem samorządowym. Jako gliwicki radny od lutego br. jest członkiem zarządu zrzeszającego miasta aglomeracji katowickiej Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. Wiceprzewodniczy też radzie Instytutu Gospodarki Rynkowej.

Wieczorek zasiada w radzie miasta Gliwice trzecią kadencję, od poprzedniej przewodniczy komisji budżetu i finansów, w obecnej jest również członkiem komisji statutowej. Od 2001 r. jest związany z Prawem i Sprawiedliwością, obecnie jest szefem gliwickich struktur partii. W ostatnich wyborach był jej kandydatem na prezydenta miasta; z poparciem 7834 osób zdobył drugi wynik wyborczy - 14,55 proc. głosów, za wieloletnim prezydentem Zygmuntem Frankiewiczem - 55,77 proc.; przed Borysem Budką (PO) - 11,51 proc. W ostatnich wyborach samorządowych kandydaci gliwickiego PiS do 25-osobowej rady miasta zdobyli poparcie 11 699 głosujących (23 proc. głosów), co przełożyło się na 7 mandatów.

W pracach nad projektem ustawy metropolitalnej Wieczorek 4 września br. uczestniczył (jako członek zarządu GZM) w konferencji prasowej, podczas której przedstawiciele organizacji samorządowych wyrażali sprzeciw wobec projektu tej ustawy w ówczesnej postaci.

Podczas tegorocznej konwencji programowej PiS i zjednoczonej prawicy Wieczorek współprowadził debatę z pozapartyjnymi prezydentami z woj. śląskiego. Uzasadniając na swojej stronie internetowej wybór PiS Wieczorek przekonuje, że wierzy "w koncepcję Polski solidarnej". Wieczorek jest żonaty, ma 6-letniego syna.

Nazwisko Wieczorka pojawiało się w ostatnich dniach na wąskiej liście potencjalnych kandydatów do objęcia tego urzędu - obok m.in. ekonomisty i prawnika, prof. Jana Wojtyły z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Wcześniej w publikacjach prasowych wymieniani była także m.in. b. posłanka PiS Maria Nowak. Na "giełdzie" nazwisk pojawiali się także b. prezes Polskiego Radia Katowice Wojciech Poczachowski i b. prezydent Siemianowic Śląskich Jacek Guzy.

"Jestem zaskoczony, bo rzeczywiście podczas spekulacji pojawiały się inne nazwiska. Przypuszczam, że była to jakaś wypadkowa i kompromis (...) regionalnych frakcji PiS" - powiedział PAP politolog z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach dr Tomasz Słupik.

W jego opinii, doświadczenie samorządowe Wieczorka może być w pracy wojewody istotnym atutem. Zauważył zarazem, że w sytuacji, w której zarząd woj. śląskiego tworzą przedstawiciele innych ugrupowań niż PiS (PO, PSL, Ruch Autonomii Śląska), w regionie może dochodzić do konfliktów. Wiele będzie zależało od temperamentu i filozofii sprawowania urzędu przez Wieczorka - ocenił ekspert. "Jest to pewna zagadka. Jest to osoba nowa, trzeba jej dać pewien kapitał zaufania" - podsumował Słupik.

Wieczorek nie był dotąd szerzej znany w regionie. Zna go z niespełna rocznej współpracy w zarządzie Górnośląskiego Związku Metropolitalnego przewodnicząca tego związku prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. Jej zdaniem wybór Wieczorka na wojewodę śląskiego to "dobry wybór dla Śląska".

"Czasami są takie osoby - mało rozpoznawalne, ale bardzo rzetelne. Z radością przyjęłam informację, że to ten młody, pracowity i bardzo rzetelny człowiek ma szansę zostać wojewodą śląskim. Myślę, że obydwie kandydatury, które w ostatnich dniach krążyły były dla regionu bardzo dobre - z jednej strony autorytet profesora (Jana Wojtyły - PAP), z drugiej kandydat młody, ambitny, rzetelny i bardzo oddany Śląskowi" - uznała Mańka-Szulik.

Prezydent Zabrza nawiązała do tegorocznych prac nad ustawą metropolitalną (przyjętą ostatecznie przez Sejm poprzedniej kadencji; po podpisie prezydenta wejdzie w życie 1 stycznia 2016 r.), kiedy przedstawiciele samorządów w pewnym momencie w lipcu br. musieli natychmiast zorganizować się i pojechać do Warszawy konsultować ówczesny kształt projektu.

"Pan Jarosław Wieczorek bez dyskusji, natychmiast, przygotowany następnego dnia towarzyszył mi w spotkaniu w Sejmie. Poznałam go więc z pracy i mogę powiedzieć o nim wszystko, co najlepsze: to oddanie w pracy, ale też bardzo dobre merytoryczne przygotowanie" - uznała Mańka-Szulik.

Marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa (PO) nie zna nowego wojewody, liczy jednak na dobrą współpracę. "Będziemy dla dobra regionu współpracować, czyli podejmować działania, a część działań jest wspólnych. Nie wyobrażam sobie - mimo że wojewoda jest z PiS, a marszałek z Platformy - abyśmy nie współpracowali" - wskazał Saługa.

"Myślę, że najważniejszy jest charakter człowieka. Doświadczenie to jedno, a wola tego, co się chce zrobić, wola zmian, wola pracy, działania - to czasami przewyższa kwestię doświadczenia" - dodał marszałek woj. śląskiego.

Posłanka PiS Izabela Kloc przekazała PAP, że parlamentarzyści mieli możliwość wyrażenia swojej opinii co do kandydatów. Jak zaznaczyła, szefowa rządu oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak wybierali nowego wojewodę spośród trzech kandydatów - ważne w procesie wyboru okazało się m.in. to, że Wieczorek w pełni identyfikuje się z programem PiS.

"Ma ogromne doświadczenie samorządowe, co na pewno będzie przydatne w pracy wojewody. Województwo śląskie to nie jest łatwy region, na pewno będzie to dla niego wyzwanie, ale służymy mu wsparciem i radą. Myślę, że będzie inicjował ciekawe projekty na rzecz rozwoju województwa. Jest człowiekiem dialogu, osobą serdeczną, która może budzić zaufanie mieszkańców województwa śląskiego" - powiedziała posłanka Kloc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA