REKLAMA

Jarosław Zieliński chce wzmocnić nadzór nad policją

 • Autor: PAP/JS
 • 12 lutego 2016 15:38
Jarosław Zieliński chce wzmocnić nadzór nad policją Wiceminister Zieliński przypomniał, że współtworzył z innymi kolegami w programie PiS w 2014 r. koncepcję wzmocnienia nadzoru nad policją (fot. mat. pras.)

· Według zapowiedzi ministra Mariusza Błaszczaka Biuro Spraw Wewnętrznych zostanie wyłączone z Komendy Głównej Policji i będzie podlegać bezpośrednio szefowi MSWiA.
· Plan wzmocnienia nadzoru nad policją zapowiada również wiceminister Jarosław Zieliński.

 

Biuro Spraw Wewnętrznych zostanie wyłączone z Komendy Głównej Policji i będzie podlegać bezpośrednio szefowi MSWiA - zapowiedział szef resortu Mariusz Błaszczak.

O takich planach mówił w grudniu PAP wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński. W Wigrach na Suwalszczyźnie, gdzie na wyjazdowym posiedzeniu obradował klub parlamentarny PiS, wiceminister Zieliński przypomniał, że współtworzył z innymi kolegami w programie PiS w 2014 r. koncepcję wzmocnienia nadzoru nad policją.

"Można powiedzieć, że byliśmy przewidujący" - zaznaczył Zieliński. Jak dodał, "ma wrażenie coraz mocniejsze, że tak jest i tak bywało, że BSW zamiast stanowić instrument głębokiej kontroli, walki z patologiami w dużej formacji jaką jest policja, staje się przedmiotem, instrumentem, narzędziem rozgrywek różnych grup czy frakcji wewnątrz policji". "A tak być nie może" - dodał.

Według wiceministra prace powinny być teraz przyspieszone. Dodał, że jeszcze nie wiadomo, jaki ostatecznie kształt prawny będzie miała proponowana zmiana, do rozstrzygnięcia jest m.in. czy ma to dotyczyć policji, czy również innych służb.

Pytany o kontrolowanie kandydatury Zbigniewa Maja przed powołaniem go na szefa KGP zapewnił, że "wszystko, co było możliwe do sprawdzenia, było sprawdzone".

"Są procedury, są przepisy. My nie możemy wykraczać poza te przepisy. Wszystko to, na co pozwalały te przepisy zostało z całą starannością zrealizowane. Nie mieliśmy najmniejszej, żadnej, ale to zupełnie nawet najdrobniejszej wiedzy o tym, że mogą być jakiekolwiek przeszkody" - podkreślił Zieliński.

Zaznaczył, że nie wiadomo, jaki będzie ciąg dalszy sprawy, bo nikt byłemu komendantowi nie postawił zarzutów. "Więc nie przekreślajcie państwo nikogo, póki zarzuty nie zostaną postawione, póki sąd nie wyda wyroku" - apelował Zieliński.

BSW to tzw. "policja w policji"; działa w strukturach KGP od 18 lat. Do jego głównych zadań należy m.in. zapobieganie przestępstwom popełnianym przez policjantów i pracowników policji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • ofiarapatologiipolicyjnej 2016-02-13 22:58:24
  Przekraczanie uprawnień przez niektórych nieoperacyjnych funkcjonariuszy KGP stało się nagminne, wykorzystują legitymację służbową w sprawach prywatnych, nie związanych z żadnym postępowaniem ich dotyczącym, kiedy w końcu ta patologia zostanie poddana kontroli i będzie za oszustwa eliminowana ze służby?
 • Snake 2016-02-13 15:54:06
  Nie tylko nad Policją Zdjęcie jest na tle strażaków i może w końcu ktoś się i tej służbie przyjrzy. Winy w MSW nie leżą tylko w niebieskim mundurze i powinna być jednostka kontroli ministerialna obejmująca i BOR, PSP i SG. Od szczytów po samo dno i jednostki OSP też - tu się kłaniają lata osłonki nadszyszkownika Pawlaka i senatora generała. Zespół parlamentarny strażaków ... to może zrobić zespoły pod każdy zawód pszczelarzy, ogrodników, itp. Rozwiązać takie nic nie dające twory, jak chcą sobie tworzyć to niech sobie działają lokalnie a nie głowę zawracać w parlamencie.
 • polityk prawicowy 2016-02-12 17:01:04
  Bardzo dobry i oczekiwany ruch wznowienia nadzoru nad Policją, przekraczanie uprawnień przez KMP Chełm stało się standardem, wykorzystują legitymację służbową w miejscach prywatnych do celów prywatnych, nie związanych z żadnym postępowaniem, sprzedawcy sklepów są zaniepokojeni brutalnością, chamstwem Policjantów z KMP Chełm, świadków tych zdarzeń miejsc mogę określić.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA