REKLAMA

Jarosław Zieliński: W RSO były komunikaty ostrzegające przed burzami

  • Autor: PAP/JS
  • 17 sierpnia 2017 16:56
Jarosław Zieliński: W RSO były komunikaty ostrzegające przed burzami Jarosław Zieliński zacytował przykładowe komunikaty, wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej z 8, 11 i 12 sierpnia (fot. msw.gov.pl)

W Regionalnym Systemie Ostrzegania z 8,11 i 12 sierpnia były komunikaty ostrzegające przed burzami. Zarzuty opozycji, jakoby ich nie było, są nieprawdziwe - oświadczył w Warszawie na konferencji prasowej wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

Zacytował przykładowe komunikaty, wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej z 8, 11 i 12 sierpnia. "Od godz. 14:30 (11 sierpnia) był wykazywany komunikat IMiGW, którego treść brzmi następująco: Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu do 25 mm, do 40 mm, nawet lokalnie do 50 mm, oraz z porywami wiatru do 100 km/h, lokalnie grad. Najsilniejsze zjawiska powinny występować w pierwszej części nocy. I to się potem sprawdziło" - powiedział Zieliński.

Zaznaczył, że Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku rozesłało komunikaty osobną ścieżką do struktur zarządzania kryzysowego w województwie, do powiatowych i gminnych centrów zarządzania kryzysowego. "Więc podobne treści, podobne komunikaty, także tą osobną drogą były wysłane" - poinformował.

"Wiemy dobrze, że jeżeli chodzi o RSO, to jest on odbierany dziś przez tych, którzy mają odpowiednie aplikacje telefoniczne. Trzeba podjąć decyzję o tym, że taką aplikację na swoim telefonie się instaluje i wtedy można z niej skorzystać" - powiedział Zieliński.

Dodał, że na dziś jest ok 600 tys. takich aplikacji w Polsce. "Tylu obywateli korzysta dobrowolnie i bezpłatnie z tego systemu. Ale oczywiście decyzja należy do obywatela" - podkreślił wiceminister. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Autor 2017-08-19 23:55:54
    Do Marek Bogucki 517 845 922: "... i dowodzącego Centrum .." (błąd)
  • Marek Bogucki 517 845 922 2017-08-19 23:51:43
    Sieć komórkowa ma swoje zalety. Ale i wady. Uszkodzone maszty, brak zasilania. Ale, w 1939 roku Stacja Polskiego Radia, na tzw. długich falach, ostrzegała cały kraj i okolice o nalotach, o sytuacji na froncie itp. Dzisiejsze Polskie Radio, program 1, to głównie "muzyka i aktualności", z przewagą muzyki. Namnożyło się redaktorków od krążków, albumów i rzewnych historyjek o utalentowanych narkomanach i ich losach. A PSIM OBOWIĄZKIEM tej stacji, nadal słyszalnej na prostym odbiorniku z zasilaniem bateryjnym, nadawanie (powielanie) pilnych komunikatów o sytuacjach nadzwyczajnych oraz groźnych zjawiskach pogodowych. Nawet za cenę przerwania rewelacyjnej "muzyki" z polecanego krążka. Taka uwaga pod adresem CZK, ministra swia oraz Pani Premier, która - mam nadzieję- weźmie "do galopu" ww instytucje, a w szczególności aktualnego prezesa PR dowodzącego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Internet i komórki NIE SĄ tak pewnym środkiem przekazywania informacji, jak centralna stacja radiowa o zasięgu ogólnokrajowym !!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA