REKLAMA

Jean-Claude Juncker widzi w kraje Bałkanów Zachodnich w Uni Europejskiej

  • Autor: PAP/PSZ
  • 26 lutego 2018 10:45
Jean-Claude Juncker widzi w kraje Bałkanów Zachodnich w Uni Europejskiej Rok 2025 jest datą otwartą dla wszystkich kandydatów - zadeklarował Jean-Claude Juncker. (fot. Shutterstock)

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oznajmił, że w 2025 r. każdy kraj Bałkanów Zachodnich będzie mógł wejść do Unii Europejskiej, jeśli spełni kryteria akcesyjne.

Podczas wizyty w Albanii, w ramach cyklu oficjalnych wizyt w krajach aspirujących do członkostwa w Unii, Juncker zaznaczył, że wszystkie kraje mają równe szanse przystąpienia do tej organizacji, nie tylko te, które obecnie przodują w sondażach.

"W przeciwieństwie do tego, co wszędzie czytamy, ani ja ani Komisja nie stwierdziliśmy, że Serbia i Czarnogóra dołączą do UE w 2025 roku" - powiedział Juncker w Tiranie. "Rok 2025 jest datą otwartą dla wszystkich kandydatów" - dodał.

Serbia i Czarnogóra są postrzegane jako kraje, które mają obecnie największe szanse uzyskania członkostwa Unii. Na razie jednak spełniły tylko kilka wymogów warunkujących jego uzyskanie.

Przewiduje się, że Albania i Macedonia dostaną "zielone światło" rozpoczęcia rozmów akcesyjnych w czerwcu br.

Premier Albanii Edi Rama powiedział, że proces weryfikacji sędziów - warunek konieczny do rozpoczęcia rozmów akcesyjnych - przyniósł już pierwsze rezultaty. 17 albańskich sędziów, którzy odmówili poddania się procesowi weryfikacji, zostało już usuniętych z organów sprawiedliwości.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA