REKLAMA

Jean-Claude Juncker wymienia urzędników Komisji Europejskiej

  • Autor: PAP/PSZ
  • 21 lutego 2018 11:27
Jean-Claude Juncker wymienia urzędników Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wymienia swoich współpracowników. (fot. Shutterstock)

Jean-Claude Juncker ogłosił zmiany na wysokich stanowiskach w Komisji Europejskiej. Uważany za szarą eminencję szef jego gabinetu Martin Selmayr zostanie sekretarzem generalnym KE.

Zmiany - jak wyjaśnił Juncker - wynikają z tego, że z początkiem marca dotychczasowy sekretarz generalny Komisji Alexander Italianer ustępuje ze stanowiska.

Jego miejsce ma zająć najbliższy współpracownik Junckera, niemiecki polityk Martin Selmayr. Nową szefową gabinetu szefa KE zostanie z kolei Hiszpanka Clara Martinez Alberola. Jej zastępcą będzie mający polskie pochodzenie (Juncker mówił o nim Polak-Brytyjczyk) Richard Szostak. Dotychczas był on doradcą dyplomatycznym w gabinecie Junckera.

Martin Selmayr (47 l.) pracuje w Komisji od 2004 r. Początkowo pełnił funkcję rzecznika prasowego KE ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów, następnie, do 2014 r., był szefem gabinetu komisarz ds. sprawiedliwości Viviane Reding. W 2014 r. kierował kampanią Jean-Claude'a Junckera jako głównego kandydata na przewodniczącego KE z ramienia Europejskiej Partii Ludowej. Po objęciu tego stanowiska przez Junckera w listopadzie 2014 r. został szefem jego gabinetu.

Selmayr ma opinię niezwykle skutecznego i bezkompromisowego urzędnika, uważany jest za szarą eminencję Komisji Europejskiej, człowieka, bez którego zgody i wiedzy nie może zapaść w Komisji żadna ważna decyzja. W ciągu ostatnich lat media brukselskie krytykowały jego "nazbyt stanowcze" metody zarządzania, a także wpływy, które zdaniem wielu komentatorów znacznie wykraczają poza zakres pełnionej oficjalnie funkcji.

Nową szefową gabinetu w miejsce Selmayra została jego dotychczasowa zastępczyni, Hiszpanka Clara Martinez Alberola, urzędniczka z 27-letnim stażem pracy w instytucjach unijnych. W gabinecie Junckera Alberola była odpowiedzialna za stosunki międzyinstytucjonalne oraz koordynację działań związanych z kryzysem migracyjnym.

Jej zastępcą został Brytyjczyk polskiego pochodzenia, Richard Szostak, z zawodu prawnik, absolwent King's College w Londynie, Sorbony i Uniwersytetu Cambridge, gdzie obronił doktorat z problematyki stosunków między Polską i Unią Europejską.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA