REKLAMA

Jest pełna zgoda Węgier i Polski dot. przyszłości Unii Europejskiej i kryzysu imigracyjnego

  • Autor: PAP/JS
  • 13 września 2016 16:21
 Jest pełna zgoda Węgier i Polski  dot. przyszłości Unii Europejskiej i kryzysu imigracyjnego Po spotkaniu Karczewskiego z Orbanem rzecznik biura prasowego węgierskiego premiera Bertalan Havasi oświadczył, że podczas tej rozmowy podkreślono, iż jest pełna zgoda Węgier i Polski w większości kwestii dotyczących przyszłości Unii Europejskiej i kryzysu imigracyjnego (fot. Stanisław Karczewski/twitter)

Rozszerzenie współpracy międzyparlamentarnej państw Grupy Wyszehradzkiej o inne kraje oraz spotkania w formule prezydiów były m.in. tematem rozmowy marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego z premierem Węgier Viktorem Orbanem.

- Pan premier bardzo zachęcał mnie do tego, żeby formuła współpracy parlamentarnej była jak najczęstsza, bo ona daje podstawy do wzmocnienia Grupy i nie rozszerzenia Grupy o następne państwa, bo jest to niemożliwe, ale współpracy z innymi państwami, czyli pracy w formule V4 plus - V4 plus Ukraina, V4 plus Rumunia, plus Bułgaria, państwa bałtyckie czy plus państwa bałkańskie - powiedział Karczewski.

Jak zadeklarował, taka współpraca będzie prowadzona.

- Ale również mamy taką propozycję, i ona też została przyjęta z zainteresowaniem i aprobatą przez pana premiera, a mianowicie spotkań w Grupie Wyszehradzkiej w formule prezydiów, tak żeby również w tych spotkaniach brali udział przedstawiciele opozycji - oznajmił.

Odnośnie do współpracy międzyparlamentarnej zapowiedział, że w środę zostanie podany termin pierwszego spotkania. - Będziemy chcieli zorganizować to w Krakowie.(…) I będziemy chcieli się spotkać właśnie w formule prezydiów, z rozszerzeniem o również przedstawicieli opozycji - zaznaczył.

- Również będziemy się spotykać - taka jest propozycja i pewno dojdzie do tego typu spotkań - w formule prezydiów Komisji do spraw Unii Europejskiej i Komisji Spraw Zagranicznych - dodał.

Celem tych spotkań jest - jak powiedział - wzmocnienie współpracy między państwami Europy Środkowej i "tak naprawdę to współpraca ta ma na celu wzmocnienie również Unii Europejskiej". Jak zaznaczył, społeczeństwo polskie i węgierskie w zdecydowanej większości opowiada się za dalszym uczestnictwem w strukturach UE, "natomiast nie ma akceptacji dla wielu decyzji, które zapadają na poziomie Komisji Europejskiej".

Czytaj też: Kukiz'15 przygotował projekt uchwały o komisji śledczej ds. reprywatyzacji

- I te nasze spotkania, współpraca będzie też takim silnym głosem państw Europy Środkowej, które będą odnosić się do propozycji składanych przez KE - powiedział.

Podsumowując swą dwudniową wizytę oficjalną na Węgrzech, Karczewski ocenił, że wszystkie jego spotkania - z premierem, z prezydentem Janosem Aderem i z przewodniczącym parlamentu Węgier Laszlo Koeverem - miały "jeden wspólny mianownik: że jest między naszymi narodami wielka przyjaźń, która ma swoje umocowanie historyczne i którą chcemy utrzymywać działaniami codziennymi i wybiegającymi również w przyszłość".

Po spotkaniu Karczewskiego z Orbanem rzecznik biura prasowego węgierskiego premiera Bertalan Havasi oświadczył, że podczas tej rozmowy podkreślono, iż jest pełna zgoda Węgier i Polski w większości kwestii dotyczących przyszłości Unii Europejskiej i kryzysu imigracyjnego.

Rozmówcy - jak zaznaczył Havasi - zwracali uwagę na znaczenie współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, aby cztery państwa wspólnie pracowały nad wzmocnieniem UE poprzez zasadę "Europy narodów".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA