REKLAMA

Joanna Lichocka do rezydentów: Nie ufajcie politykom, którzy mogli zmienić wasz los, a nie zrobili tego

  • Autor: PAP/JS
  • 16 października 2017 17:45
Joanna Lichocka do rezydentów: Nie ufajcie politykom, którzy mogli zmienić wasz los, a nie zrobili tego Lekarze rezydenci protestują od 2 października; część z nich prowadzi protest głodowy w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie (fot. rezydenci OZZL/twitter)

Posłanka Joanna Lichocka (PiS) skrytykowała b. ministra zdrowa Bartosza Arłukowicza (PO). Jej zdaniem „oszukiwał on i zwodził lekarzy rezydentów”. "Nie ufajcie takim politykom, którzy mieli okazję zmienić wasz los, a nie zrobili tego" - zaapelowała do protestujących lekarzy.

Lekarze rezydenci protestują od 2 października; część z nich prowadzi protest głodowy w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie. W sobotę ich przedstawiciele złożyli w kancelarii premiera pismo, w którym przedstawili swoje postulaty.

Zdaniem Lichockiej były minister zdrowia "nie potrafił zapewnić podwyżek i źle rozdzielał rezydentury, a dzisiaj chce ich zachęcać do politycznej rozgrywki. Posłanka na poniedziałkowej konferencji prasowej w Kaliszu zaapelowała do lekarzy rezydentów: "nie ufajcie takim politykom, którzy mieli okazję zmienić wasz los, a nie zrobili tego i przyczynili się do tego, że dzisiaj głodujecie".

Według posłanki PiS nie ma sporu między lekarzami rezydentami a rządem PiS co do tego, żeby wydatki na służbę zdrowia wynosiły minimum 6 proc. PKB. "To jest decyzja tego rządu i to jest minimum, do którego chcemy szybko dojść" - zapewniła.

Lichocka dodała, że z niepokojem patrzy, jak do protestu lekarzy rezydentów próbują podłączyć się politycy, "którym wydaje się, że na służbie zdrowia podbiją swoje bardzo niskie punkty sondażowe".

Zauważyła jednocześnie, że po latach zapaści i bardzo złej polityki za czasów PO i PSL w dziedzinie służby zdrowia, rzeczywiście jest co nadrabiać, bo zmarnowano mnóstwo pieniędzy.

"Obecny rząd wychodzi z sytuacji stworzonej przez poprzedników, ale stan służby zdrowia jest bardzo zły i nie ma cudów, żeby naprawić to w ciągu 2 miesięcy, na to trzeba czasu" - podkreśliłą posłanka. Jej zdaniem rząd PiS jest świadomy celów i potrzeb lekarzy rezydentów, dlatego już zwiększono finansowanie tej grupy zawodowej.

Kwota na wynagrodzenia rezydentów i stażystów od 2015 roku wzrosła o ponad 40 proc.

"Z wydatkowanych na ten cel w 2017 roku 812 mln zł kwota w 2018 roku wzrośnie do ponad 1 miliarda złotych, a przez najbliższe 4 lata wynagrodzenia rezydentów wzrosną o ponad 2 tysiące złotych" - zaznaczyła Lichocka.

Posłanka podkreśliła także, że PiS dba o przyszłość kadr medycznych. W 2017 roku limity przyjęć na bezpłatnych studiach lekarskich zwiększyły się o ponad 850 miejsc w stosunku do roku 2015.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • izi 2017-10-16 18:39:22
    Nie ufajcie politykom, którzy roztrwonili 24 mld zł, a teraz mówią, że brakuje. Nie wierzcie tym, którzy mówią, że mamy nadwyżkę w budżecie, ale nie dadzą pieniędzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA